Během několika dnů začne demolice u hotelu Praha

Během několika dnů začne demolice u hotelu Praha

(16. 1. 2014) (ČTK) - Demolice garáží a skleníku u hotelu Praha začne během několika dní. Uplynula totiž lhůta pro odvolání proti prosincovému rozhodnutí stavebního úřadu Prahy 6, který bourání budov u hotelu umožnil. Verdikt tak nabyl právní moci. Na dotaz ČTK to v úterý 14. ledna řekl mluvčí PPF Radek Stavěl. Gabriela Kočová z firmy APB Plzeň uvedla, že práce začnou za týden či dva. Od středy budou dělníci do areálu navážet těžkou techniku, řekla ČTK.

 
 
 
 

Během několika dnů začne demolice u hotelu Praha

(ČTK) - Demolice garáží a skleníku u hotelu Praha začne během několika dní. Uplynula totiž lhůta pro odvolání proti prosincovému rozhodnutí stavebního úřadu Prahy 6, který bourání budov u hotelu umožnil. Verdikt tak nabyl právní moci. Na dotaz ČTK to v úterý 14. ledna řekl mluvčí PPF Radek Stavěl. Gabriela Kočová z firmy APB Plzeň uvedla, že práce začnou za týden či dva. Od středy budou dělníci do areálu navážet těžkou techniku, řekla ČTK.

Hotel Praha (zdroj foto: travelguide.cz)
Kdy začne demolice samotného hotelu, není jasné. Dá se očekávat, že se účastníci řízení proti souhlasnému stanovisku stavebního úřadu odvolají. Majitel chce v areálu postavit školu a zřídit zahradu. Demolici odmítá část odborníků a veřejnosti. Podle zástupců PPF další lidé zbourání podporují v petici.

Demolice začne ve spodní části areálu, kde stojí více než 60 garáží, skleník a budovy jižní vrátnice s hospodářským dvorem a bránou. Majitel pro práce vybral společnost APB Plzeň. "Ta pro odstranění budov zvolila moderní technologii 'rozstříhání' speciálními stavebními stroji," uvedl Stavěl. "Tato technologie umožňuje rychlý postup prací, její použití eliminuje hlučnost a prašnost a zcela nahradí dříve používané odstřely," doplnil.

Obyvatelé Hanspaulky obdrželi o demolici informační letáky. Další informace mají k dispozici na stránkách www.parkmistohotelu.cz. Obracet se mohou také na bezplatnou telefonní linku 800 101 193.

Na místě garáží vznikne propojení se sousední nemovitostí a pozemkem takzvaného areálu Hadovka. Investor tu plánuje vystavět základní školu a gymnázium Open Gate po vzoru stejného areálu v Babicích u Prahy. Na místě samotného hotelu bude obnoven park, který byl v místech do sedmdesátých let minulého století. Zeleň ale ovšem už nebude přístupná veřejnosti.

Hotel Praha byl postaven na konci 70. let minulého století. Až do listopadu 1989 sloužil potřebám komunistické strany a československé vlády. Mnozí ho proto vnímají jako symbol předlistopadové éry. Začátkem loňského roku ho koupil nový majitel s úmyslem jej zbourat. Vzápětí skupina teoretiků, umělců, architektů a památkářů podala na ministerstvo kultury návrh na jeho prohlášení za kulturní památku. Ne všichni odborníci s tím ale souhlasí. Historik architektury Zdeněk Lukeš například v tisku uvedl, že stavbu považuje za průměrnou architekturu.

Podle příznivců hotelu je ale budova unikátní ukázkou architektury vybočující z dobového průměru. Umělecká díla, výzdoba a mobiliář v interiérech jsou neobyčejně uceleným souborem dobového výtvarnictví a designu. Hlavními architekty stavby byli Jaroslav Paroubek, Radko Černý a Arnošt Navrátil; řada dalších autorů se podílela na velkorysém řešení exteriéru i interiéru. PPF naopak poukazuje na to, že stavba je předimenzovaná a neekonomická.

Související články:

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Komerční stavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz