Bienale experimentalni architektury I

Bienale experimentalni architektury I

(4. 4. 2013) Výstava/ Galerie Jaroslava Fragnera, 26/4-26/5/2013
Sympozium/ Kino Světozor, 22/5/2013

 
 
 
 

Bienale experimentalni architektury I

Výstava/ Galerie Jaroslava Fragnera, 26/4-26/5/2013
Sympozium/ Kino Světozor, 22/5/2013

Součástí projektu bude výstava studentských projektů z akademických ateliérů vedených předními osobnostmi experimentální architektury (Zaha Hadid, Patrik Schumacher, Hani Rashid, Klaus Bollinger, Greg Lynn, Marjan Colletti, Hernan Diaz Alonso, Reiner Zettl) spolu s vedoucími ateliérů v ČR a SK (Imro Vaško, Martin Gsandtner, Miloš Florian, Lukáš Kurilla, Peter Stec).
Na výstavu naváže 22. kvetna sympozium s těmito architekty a jejich studenty v kině Světozor.

Pořadatelé/
Galerie Jaroslava Fragnera
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Bienále se koná pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.

Praha byla v minulosti jedním z center avantgard, průsečníkem architektonických hnutí, směrů a tendencí. Iniciativa prvního Bienále experimentální architektury v Praze má za cíl rehabilitovat středoevropské akademické prostředí směrem k internacionálním tendencím současného architektonického uvažování a digitálního navrhování /computer aided design/.

VÝSTAVA
Ve čtvrtek 25. dubna  bude za přítomnosti rektora vídeňské die Angewandte Geralda Basta  a rektora pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové Jindřicha Smetany v pražské Galerii Jaroslava Fragnera zahájena výstava studentských projektů vyzvaných akademických ateliérů v ČR (ateliér Imrich Vaška a Martina Gsandtnera, Miloše Floriána a Lukáše Kurilly), na Slovensku (Peter Stec) a v Rakousku (Zaha Hadid, Patrik Schumacher, Hani Rashid, Greg Lynn, Klaus Bollinger, Reiner Zettl, Hernan Diaz Alonso, Marjan Colletti). Výstava potrvá až do 26. května.

SYMPOZIUM
O necelý měsíc později 22. května se v kině Světozor uskuteční Elastické sympozium – dvanáctihodinový maraton prezentací vystavujících studentů (Visual Manual) a přednášek architektů vedoucích tyto ateliéry (potvrzena účast: Klaus Bollinger, Greg Lynn, Hani Rashid, Reiner Zettl, ostatní profesoři v jednání). Sympozium bude moderované kurátory výstavy a Monikou Mitášovou. Informace o rezervacích budou později zveřejněny na webu a facebooku galerie.

Kurátoři/
Imrich Vaško, Martin Gsandtner/ Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Garanti projektu/
Dan Merta/ ředitel Galerie Jaroslava Fragnera
Jindřich Smetana/ rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze
Filip Suchomel/ prorektor pro mezinárodní spolupráci a výzkum Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze
Imrich Vaško/ vedoucí ateliéru na Vysoké školy uměleckoprůmyslové a Vysoké škole výtvarných umení v Bratislavě
Gerald Bast/ rektor Universität für angewandte Kunst
Klaus Bollinger/ vedoucí Institutu für Architektur (IoA) / Universität für angewandte Kunst

Vystavující ateliéry/
IoA in Vienna/ Klaus Bollinger
IoA in Vienna/ Zaha Hadid Studio
IoA in Vienna/ Greg Lynn Studio
IoA in Vienna/ Hani Rashid Studio
Postgraduate Program IoA in Vienna/ Excessive Hernan Diaz Alonso
Postgraduate Program IoA in Vienna/ Urban Strategies Reiner Zettl
institut für experimentelle architektur.hochbau, Universität Innsbruck / Studio Schumacher
institut für experimentelle architektur.hochbau, Universität Innsbruck / Studio Colletti
VŠVU Bratislava/ Peter Stec Studio
FA ČVUT Praha/ FLOW Studio Miloš Florián, Lukáš Kurilla
VŠUP Praha/ A3 Studio Imrich Vaško, Martin Gsandtner

Produkce/ Klára Pučerová, Galerie Jaroslava Fragnera
Grafika/ Štěpán Malovec
Partneři výstavy/ Penta Investments, Prestigio
Za podpory/ Ministerstvo kultury České republiky, Státní fond kultury České republiky, Hlavní město Praha, Městská část Praha 1, Nadace české architektury, Rakouské kulturní fórum
tisková zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

28. 2. 2020 08:15:31

Re: Rozhledna na vrchu Šibeník

Připadá mi to jako politizování situace kolem členství v EU, které cílí na lidi bez znalostí souvislostí a bez zájmu o politiku. Hurá, podívejte jak je EU dobrá! Všude i v autobusech nálepky, jak se EU spolupodílí na všem, málem i na výrobě betonových tvárnic na chodníky a sirky do krabiček. Samá podlost! My zatím platíme do fondů EU méně, než kolik čerpáme, ale proč čerpáme na takovéto téměř bezvýznamné stavbičky miliony, když nám kulhají investice i peníze do oprav všech typů silnic? Proč naši řidiči denně bourají po srážce se zvěří? Na I.třídách a dálnicích? Protože nemáme oplocení a podchodu i mosty pro zvěř, aby nemusela přes cestu pod kola aut! Toto má být smysluplná investice za stovky milionů!! Kdo to nezažil, neví, co to je za nezměrný děs, který někteří řidiči zaplatí životem nebo doživotním zmrzačením, a nejen oni. ale i jejich děti, partneři, rodiče. O likvidaci majetku a zruinování některých z nich nemluvě. Mně takto rozhledny připadají jako aktivity Kocourkovských občanů. Není těch stovek pitomostí v této zemi už moc? Celý den by na jejich výčet nestačil! Také pokus primátora Macury v Ostravě prosadit novou 3 km tramvajovou trať v Porubě tam, kde ji nikdo nepotřebuje a dokonce většina občanů odmítá, patří do této kategorie pomatenosti, protože zase jde o to, že nějaký spolek amatérů omylem zvolených ve volební euforii na Magistrátě odsouhlasil, že na to může Ostrava dostat víc než miliardu z dotací. Slabomyslnost lidiček bez významu hold v této zemi stále má podivnou váhu! Jak dlouho ještě bude blbost tolerována?

20. 2. 2020 18:50:35

Re: Re: Polemika o panoramatu a mrakodrapech pokračuje.

Polemika o výškových budovách nikdy neskončí. Dnes je to již otázka prestiže, nikoliv potřeby. Kdo výš, je geroj, je víc. Viz Arabský svět i dálný asijský východ. Blbost lidská vítězí. Ale žižkovská trojka od Evy Jiřičné nejsou mrakodrapy, to je úchvatný návrh, jak zaplnit místo po telekomunikační věži a kdo zná podrobně a detailně souvislosti, musí se paní Jiřičné poklonit. Věřím, že její kouzelný návrh bude realizován a rozhodně nemá pražádný vliv na panoráma Prahy, notabene historického centra. On tu někdo v této části Žižkova vidí historické centrum? Nákladové nádraží, konec jedné části Prahy, příliš vzdálené od toho centra, které obdivují miliony cizinců, i Čechů a Moravanů. A co Letná, tam blob Kaplického nebyl vedle panoráma staré Prahy? Tam byl, hned vedle. A kolik bojovníků ho prosazovalo, že? Proti nás bylo asi víc, tak to monstrum stát nebude. Ale návrh Jiříčné je naprosto něco jiného. Ve všech myslitelných hodnotitelných směrech. Skvěle zasazen do oblasti, i výškově, i polohově, i s ohledem na dopravní poměry. Pojďme ho podporovat proti hlupákům, kteří sice mají akademický titul, ale v hlavě něco zřejmě jiného, než lidské moudro. Postižení člověka se projevuje všelijak, je těžká doba, když podle expertů má 20% vysokoškolských absolventů duševní poruchu různého typu. Ono to možná i tady bude vidět. Nechť postižení prominou, ale léčení může být v Klecanech i zdarma, u profíků.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz