BIG a partneři: Dánské národní námořní muzeum

BIG a partneři: Dánské národní námořní muzeum

 
 
 
 

BIG a partneři: Dánské národní námořní muzeum

BIG ve spolupráci s Kossmann.dejong+Rambøll+Freddy Madsen+KiBiSi dokončili Dánské námořní muzeum v Helsingøru. Schéma renovace reflektuje historickou i současnou roli Dánska jako jednoho z předních světových námořních národů. Spojuje významné historické prvky s moderním konceptem galerií a orientace. 


Fotografie: Rasmus Hjorts
Nové Dánské národní námořní muzeum se nachází v Helsingøru, pouhých 50 km na sever od Kodaně a 10 km od slavného Muzea moderního umění.nové muzeum o rozloze 6000 m² se nalézá v jedinečném historickém kontextu v blízkosti jedné z nejvýznamnějších dánských staveb, zámku Kronborg, který je seznamu památek UNESCO a který proslavilo zejména Shakespearovo drama Hamlet. Poslední přírůstek do sféry Kulturhavn Kronborg (Kulturní Kronborg) nabízí díky součinnosti rekonstrukce hradu a výstavby dvou nových budov celou řadu kulturních zážitků obyvatelům i návštěvníkům Helsingøru. 

60 let starý dok zůstal nedotčen, galerie jsou umístěny pod zemí a uspořádány do nekonečné smyčky kolem zdí suchého doku - dok je tak centrálním objektem expozice, otevřený venkovní areál, kde návštěvníci získají zkušenost s měřítkem stavby lodí.


Tři dvouúrovňové mosty překlenují suchý dok a slouží jako spojení do města a jako zkratky pro návštěvníky při pohybu muzeem. Přístavní most dok uzavírá a zároveň slouží jako přístavní promenáda; auditorium slouží jako most spojující sousední Dvůr kultury s hradem Kronborg a šikmý cik-cak most naviguje návštěvníky k hlavnímu vchodu. Tento most je spojnicí starého s novým, jak návštěvníci sestupují do prostor muzea a naskytnou se jim výhledy na majestátní prostředí nad a pod zemí. Dlouhá a ušlechtilá historie dánského námořnictví se odkrývá během kontinuálního pohybu uvnitř a kolem doku, 7 m pod zemí. Všechna podlaží se mírně svažují, a vytvářejí tak zajímavé muzejní prostory, v nichž se propojují expozice, auditorium, učebna, kanceláře, kavárna a dno vlastního doku. Fotografie: Rasmus Hjortsh
Bjarke Ingels: „Tím, že jsme zabalili starý dok do muzea, ochránili jsme památkovou konstrukci a současně jsme ji přeměnili v nádvoří a přivedli jsme dovnitř zanořeného muzea denní světlo a vzduch. Obrácení doku naruby vyřešilo velké dilema: Z úcty k Hamletově hradu jsme museli zůstat zcela neviditelní a podzemí, ale současně jsme potřebovali silnou prezentaci, abychom byli schopni přilákat návštěvníky. Ponechání doku jako městské propasti nám poskytlo muzeum s vnitřní fasádou obrácenou do prázdna a zároveň nový veřejný prostor v Helsingøru, ponořený 8 m pod hladinu moře.“


Fotografie: Rasmus Hjortsh
KiBiSi navrhli systém laviček na povrchu. Žulové prvky jsou inspirovány lodními patníky a navrženy jako konstrukční bariéra chránící auta, aby nepřejela přes okraj doku. Systém tvoří měkce tvarovaná lavice pro sociální kontakt a tečky a čárky morseovky, které jsou skrytým poselstvím, které návštěvníci mohou luštit. 
Expozici vytvořila holandská výstavnická kancelář Kossmann.dejong. 


Fotografie: Thijs Wolzak
David Zahle, odpovědný architekt: „Pět let jsme pracovali na přeměně starého betonového doku na moderní muzeum, což vyžadovalo archeologickou pečlivost a technické dovednosti návrhářů kosmických lodí. Stará dáma je křehká i houževnatá; nové mosty jsou lehké a elegantní. Postavit muzeum pod úrovní moře si vyžádalo přijmout stavební techniky, jaké v Dánsku ještě nebyly použity. Starý betonový dok má zdi tlusté 1,5 m a dno 2,5 m, ty byla rozřezány a znovu sestaveny jako moderní a perfektní muzejní zařízení. Ocelové mosty byly po velkých sekcích vyrobeny v Číně a transportovány do Dánska na největší lodi, která kdy v Helsingøru zakotvila. Ocelové profily váží až 100 tun každý a byly zvednuty na místo dvěma největšími mobilními jeřáby v severní Evropě. Jsem opravdu pyšný na práci našeho týmu, jakou odvedl na tomto projektu, a na její výsledek.“   Fotografie: Rasmus Hjortsh
V sobotu 5. října, její výsost královna Margrethe II. přestřihla pásku a otevřela tím oficiálně muzeum. Nové Dánské národní námořní muzeum má otevřeno pro veřejnost po celý rok.

Fotografie: Rasmus Hjortsh
Legenda k plánům:
1 foyer, obchod
2 stálé expozice
3 dočasné výstavy
4 sál
5 kavárna
6 víceúčelová místnost
7 sál, zasedací místnost
8 kanceláře vedení
9 občerstvení
10 indukční kuchyně
11 šatna
12 toalety
13 technická místnost
14 sklad
15 úklid
16 odpadky
17 inspekční místnost
18 učebna

 

 

 

 

Následuje soubor fotografií Lucy Santiaga Mory

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.