BIG: Tělocvična Gammel Hellerup Gymnasia

BIG: Tělocvična Gammel Hellerup Gymnasia

(5. 9. 2013) Nová tělocvična Starého (Gammel) gymnázia v Hellerup, Dánsko, upoutá především svou monumentální zvlněnou střechou.

 
 
 
 

BIG: Tělocvična Gammel Hellerup Gymnasia

Nová tělocvična Starého (Gammel) gymnázia v Hellerup, Dánsko, upoutá především svou monumentální zvlněnou střechou.

Klient: Gammel Hellerup Gymnasium
Místo: Hellerup, Dánsko
Nositel zakázky: BIG architects, Bjarke Ingels, Fnn Nørkjær
Vedoucí projektu: Ole Elkjær-Larsen
Architekt projektu: Frederik Lyng
Tým: Ole Schrøder, Narisara Ladawal Schröder, Henrick Poulsen, Dennis Rasmussen, Jeppe Ecklon, Rune Hansen, Riccardo Mariano, Christian Alvare Gomez, Xu Li, Jakob Lange, Thomas Juul-Jensen
Spolupráce: EKJ, Grontmij L Carl Bro, CG Jensen
Plocha: 1100 m2
Foto: © Jens Lindhe, BIG (plány a schémata)

BIG architects dokončili novou tělocvičnu starého gymnázia (založeného 1894) v dánském městě Hellerup, kde i Bjarke Ingels studoval. Sportovní halu charakterizují oblouky mohutné zvlněné střechy. Podzemní víceúčelová hala je vítanou aktualizací stávající žluté cihlové školní budovy, kterou rozšiřuje o architekturu v podobně lidském měřítku, které tak pěkně charakterizuje stávající budovu.
Umístění objemu pět metrů pod zem zajišťuje prostředí s řízeným klimatem a relativně nízký dopad na životní prostředí. Tvarování architektury je měkké; oblá dřevěná střecha slouží dvěma funkcím - jako kůže pro vnitřek i venek. Nahoře se stavba chová jako místo pro neformální setkávání a dlouhá sociální lavice, uvnitř žebra vykreslují nepřetržitý otevřený prostor.
Kromě kompletního geotermálního vyhřívání solárními články se v tělocvičně uplatňuje pasivní strategie osvětlení: řada střešních světel dodává stěnám z hrubého betonu vizuální vzdušnost. Vlnité krokve činí interiér dynamickým, částečně díky nápadnému použití masivního jasanu. Bíle pigmentované dřevo je položeno také na vysoce výkonné vytápěné podlaze. Tento vnitřní obklad má světové prvenství - nejnižší stavební výšku speciální podlahy, kterou dodal místní odborník Junckers Sport Floors a která byla právě pro tento projekt vyvinuta ve spolupráci architektů a výrobní firmy tak, aby odpovídala pojetí celého komplexu.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Sport

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz