Bořislavka Centrum

Bořislavka Centrum

(4. 6. 2021) Kancelářsko-obchodní komplex sestává ze čtyř nepravidelných skleněných krystalů

   
 
 
 
 

Bořislavka Centrum

Společnost KKCG Real Estate Group (KKCG REG) představila nový komplex budov BOŘISLAVKA CENTRA, kde budou zítra otevřeny první obchody. Kancelářsko-obchodní komplex sestává ze čtyř nepravidelných skleněných krystalů, které vytváří přímo nad stanicí metra Bořislavka živé lokální centrum a podtrhuje význam městské radiály Evropská. Moderní architekturu významně doplňují díla současných českých umělců. Do nových kanceláří se v průběhu června přestěhují mimo jiné i společnosti ze skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka.

Po téměř třiceti letech se v Praze 6 podařilo architektonicky vyřešit komplikovaný pozemek, který protínají ulice Evropská, Liberijská a Kladenská. Investor – společnost KKCG REG – tento pozemek zakoupil v roce 2012 a následně vypsal mezinárodní architektonickou soutěž. Z té vyšel vítězně návrh architektonické kanceláře Aulík Fišer Architekti (AFA). Hlavními autory řešení jsou Jan Aulík a Leoš Horák.

Zakládáme si na vysoké kvalitě všech staveb. Krystaly na Bořislavce jsou naším dosud největším projektem a jsme na něj velmi hrdí. Jde totiž o hodnotnou soudobou architekturu, která urbanisticky dotváří tuto část Prahy 6. Příjemně rozvíjí občanskou vybavenost a nabízí skvělé pracovní a obchodní prostory. Unikátní umělecká díla pro mne představují dokonalou tečku v dotažení projektu,“ řekl Petr Pujman, generální ředitel KKCG REG. Podle něj samotná stavba v hodnotě více než 3,5 miliardy korun trvala tři roky a byla řízena napřímo týmem investora ve spolupráci s construction manažerem Ruby Project Management. „Přestože nám pandemie Covidu-19 brzdila některé práce, jsem rád, že se nám podařilo 30. dubna 2021 stavbu zkolaudovat. Splníme také původní plán a uvedeme letos celý komplex do plného provozu,“ doplnil Pujman. Mezi nejvýznamnější dodavatele stavby patřily společnosti RUBY PM, Sipral, Metrostav, Feri, Sollus Nábytek, Living 77, Zakládání staveb, Instalace Praha, Kamenictví Jež, Deba Bohemia, Brněnské Izolace, PBW, Novecon.

Vloni BOŘISLAVKA CENTRUM získalo ocenění Best International Office Development 2019/2020 udělované v rámci soutěže International Property Awards.

 „Cesta k novému obchodnímu centru na Bořislavce byla složitá, proto jsem rád, že nyní tomuto místu v naší městské části svítá nová budoucnost. Vítáme, že nové centrum rozšíří občanskou vybavenost v dané lokalitě, což si zdejší obyvatelé i ti v širším okolí přáli. Věřím, že řada moderních obchodů, restaurací a služeb, která se zde díky tomu otevře, vhodně doplní stávající nabídku pro občany. V kombinaci s novými kancelářskými prostory toto centrum dodá Bořislavce a okolí zcela novou energii,“ řekl Ondřej Kolář, starosta Prahy 6.

„Navázali jsme na vývoj urbanistických schémat pro současné město, jimiž se dlouhodobě zabýváme. Jde nám o hledání nové podoby blokové zástavby, která by dokázala evokovat kvality veřejného prostoru historického města, splňovala nároky na vnitřní prostředí budov a umožňovala individuální architektonickou formu,“ vysvětlil řešení architekt Jan Aulík, jeden ze zakladatelů AFA. V souladu se zadáním investora vytvořil jeho tým na stavební parcele strukturu nepravidelných přírodních tvarů – krystalů, které plynule přechází do parku ve východní části. Geometrie krystalu odpovídá vnitřnímu uspořádání a funkci budovy. Zvolená forma umožnuje reagovat na naprosto odlišná prostředí a nivelety okolních ulic a zároveň nabízí unikátní výhledy na Prahu. Ač má BOŘISLAVKA CENTRUM charakter blokové zástavby, je veřejně prostupné a přirozeně propojuje ulici Kladenskou a Evropskou. „Cílem naší práce nebyla jenom estetika jednotlivých budov a jejich vnitřní dispoziční racionality, ale především prostředí okolo nich a mezi nimi. Koncept prostupného bloku nabízí celou řadu veřejných prostor různého charakteru, z velké části prosluněných a chráněných od dopravního ruchu ulice Evropské,“ dodal Aulík.

Samotnou kapitolou BOŘISLAVKA CENTRA je umění, které komplex doplňuje. „Tady hraje ohromnou roli osvícenost investora stavby Karla Komárka a jeho manželky Štěpánky,“ komentoval to Petr Pujman. Jedním z děl, které vzniklo „na míru prostoru“, je například skleněná plastika „Ledovec“, která osvětluje vstupní lobby. Je to největší dílo společnosti Lasvit v České republice a jedno z jejích největších na světě. Jeho autorem je umělecký ředitel Lasvitu Maxim Velčovský. „Byla to pro nás obrovská výzva, protože jsme pracovali s ohromným prostorem a unikátní technologií“, zdůraznil Velčovský. Podle něj design respektuje a zdůrazňuje architektonický záměr, který nekončí pouze návrhem budovy, ale je propojením uměleckých a designérských disciplín tak, aby celá stavba fungovala v harmonických souvislostech. „Je skvělé, že v případě Bořislavky architekti řeší stavbu jako celek: jak budou vypadat interiéry, detaily, veřejné prostory, ale i květiny a zeleň v budově,“ uvedl Velčovský. Vstupní lobby oživuje epifyt sestávající ze 76 akátových kůlů, které jsou osazeny čtyřmi tisíci zelených i kvetoucích rostlin. Autorem této netradičně pojaté zahrady je architekt Zdeněk Sendler spolu s architekty budovy. Podobné ostrůvky vegetace vytvořil i ve vyšších patrech některých budov. Umělecká díla mají jednu společnou myšlenku: snažíme se přinášet nové přístupy, hledat originální řešení. A to není jen Ledovec od Lasvitu, ale například socha, která právě vzniká v dílně Federica Díaze.  Plastika s názvem „Na horu“ evokuje starou stezku, která kdysi místem vedla, a vyrábí ji speciální robotická ruka. Dílo česko-argentinského umělce bude na piazzettě mezi třetím a čtvrtým krystalem dokončeno na podzim. Vchod do budov z ulice Evropská oživuje další dílo - „Planeta“, jejímiž autory jsou Jan Aulík, Leoš Horák, David Zalabák a Pavel Filip. Interiéry pak budou doplněny pracemi Pavla Roučky, Jana Poupěte, Františka Hodonského, Milana Housera a Jana Kovaříka.

Dnes byly představeny budovy, ve kterých se nachází téměř 30 000 m2 kanceláří, více než 60 retailových jednotek bude využívat cca 10 000 m2 obchodní plochy. K dispozici je také 580 parkovacích míst v podzemí, kde jsou samozřejmostí elektrické nabíjecí stanice. Pro kancelářské nájemce je k dispozici kolárna včetně hygienického zázemí.

Krystaly budov tvoří nové společenské a obchodní centrum městské části Praha 6 a zároveň se stávají novým sídlem firem, jež patří do skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka. Stěhovat se sem v nejbližší době budou zaměstnanci společností KKCG, KKCG REG, Sazka, SAZKA Group, MND, KKCG Technologies a další. Na podzim by se sem měli přesunout zaměstnanci společnosti Škofin (Volkswagen Financial Services), Pražská vodohospodářská společnost, IGT Czech Republic a společnost MM&C.

Abychom vyšli vstříc velkému zájmu místních obyvatel, otevírá se 4. června 2021 první část obchodní pasáže. Od zítřka budou otevřeny prodejny Lidl, DM drogerie, Knihy Dobrovský, Sazka, pobočka Komerční banky, AKM papírnictví, Tescoma, Fortuna, Deluxe Flowers, Grand Optical, Exchange, Valmont tabák a kavárna The Miners.


tisková zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

4. 6. 2021 15:47:14. Re: Bořislavka Centrum. Fránek

 
 
 
 

4. 6. 2021 15:47:14. Re: Bořislavka Centrum. Fránek

  Neuvěřitelné !!!

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz