Bør Hill

Bør Hill

(29. 4. 2020) 23 rodinných domů v Trondheimu s pestrobarevnou hliníkovou fasádou značky PREFA

   
 
 
 
 

Bør Hill

Domy jako pestrobarevný koberec
Na malém kopci na sídlišti Josefinesvingen, v norském Trondheimu, stojí netypická stavba: třiadvacet rodinných domů s pestrobarevnou hliníkovou fasádou značky PREFA. V závislosti na dopadu světla, denní době i ročním období se zde mění atmosféra doslova každým okamžikem.

Jednoznačné, ale složité zadání znělo: na malý prostor se musí vejít co největší množství bytů, a přitom ještě musí zbýt dostatek míst i pro parkování residentů. Dále měl být obyvatelům sídliště zachován i jejich místní supermarket. Hned na začátku bylo jasné, že výškový dům by do okolního prostředí, pro které jsou typické rodinné domky, příliš nezapadal. Pro architekta Sevrina Gjerde ta byla výzva, které se musel postavit čelem a najít neotřelé řešení.. „Když máte jasné zadání a jasně dané mantinely, není už potom tak obtížné najít optimální řešení,“ vypráví norský architekt. Ten na kreativním řešení architektonického návrhu rodinných domů na sídlišti Josefinesvingen spolupracoval s kolegou Daigou Ishii z architektonické kanceláře Agraff. „Nejprve jsme museli vybudovat malý kopec, na který jsme pak rozprostřeli barevný koberec v podobě jednotlivých domků. Ty harmonicky ladí s okolím zvláště díky použitým barvám, jako je třeba nebeská modrá nebo cihlově červená,“ vypráví Gjerde.

Když dělal malý Sevrin ve dvanácti letech test, pro jaké povolání má předpoklady, pevně doufal, že mu vyjde to jedno jediné: pilot letadla. Věci ale dopadly jinak. Test totiž jasně řekl, že se má stát architektem. „Byl jsem zklamaný, a kromě toho jsem ani pořádně nevěděl, kdo to architekt je,“ vzpomíná po letech s úsměvem Gjerde. Profese, která mu byla souzená, si ho ale nakonec stejně našla. „Když jsem se po škole rozhodoval, na kterou univerzitu se přihlásit, řekl mi bubeník naší chlapecké kapely, abych s ním šel studovat právě architekturu. Díky tomu bychom totiž mohli pokračovat ve společném hraní i na fakultě. A tak jsem tedy šel…“ Nejprve studoval na univerzitě v Norsku, později ve švédském Lundu, a nakonec v metropoli Španělska, v Madridu, odkud se Gjerde vrátil plný zkušeností zpět do rodného Norska.
Sevrin Gjere si kromě profese architekta, které se věnuje naplno, najde čas i na přednášky na norské technicko-přírodovědecké univerzitě, na níž ostatně sám kdysi studoval. „Baví mě, když můžu mladým lidem vysvětlit, co to znamená být architektem, jaká moje práce je a co všechno obnáší. Občas se totiž stane, že mají studenti nerealistické představy a očekávání a je potřeba, nabídnout jim trochu realističtější pohled. Vzájemné diskuse se velmi užívám a rád si vyslechnu i různé neotřelé nápady, které studenti mají.“

Rozhodující je materiál
„V Trondheimu jsme dosáhli maximální souhry s okolím. Nové domy se podobají původním stavbám, ale přitom je na první pohled vidět, že jsou odlišné. Tvarově dokonale zapadají do okolní architektury a barevně se podobají řadě dalších staveb, kterými se Trondheim pyšní,“ popisuje svůj projekt architekt Gjerde. Volba barev byla promyšleným záměrem. Optický dojem podtrhuje použitý materiál, díky němuž domky působí tak trochu jako stavby z jiného světa. Elegantní a hladký hliníkový plech použitý pro opláštění střešní konstrukce i fasády všech třiadvaceti domů je tak na první pohled odlišuje od okolních, převážně dřevěných staveb. Světlo, které fasády odráží je přitom proměnlivé, v závislosti na denní době nebo i ročním období. „Povrch domů vlastně vytváří jedno velké zrcadlo, které působí pokaždé jinak, a přesto vždy krásně. Mně osobně se ale nejvíce libí odlesky, které domy házejí při západu slunce, kdy se v nich odráží jemně načervenalé světlo,“ říká Gjerde. Pro opláštění domků byla vybrána falcovaná krytina Prefalz, která nejlépe odpovídala přísným požadavkům svědomitého architekta. V Norsku se jednalo o první velký projekt s produkty PREFA, který zde byl realizován. Majitel pokrývačské firmy, Dag-Arne Gundersen, pracoval se svými patnácti zaměstnanci celý rok na tom, aby položil fasády a střechy na všech třiadvacet domů. „Byla to obtížná práce, protože přírodní podmínky jsou tady na severu poměrně tvrdé a při realizaci nás tlačil čas. Museli jsme pracovat při umělém světle, za velmi nízkých teplot i ve sněhu. S hliníkovými pásy Prefalz se ale pracovalo velmi dobře, a to nám práci hodně ulehčilo,“ říká závěrem Gundersen.


Bør Hill
Objekt, místo: sídliště Josefinesvingen, Trondheim, Norsko
Typ stavby: novostavba
Architekti: Agraff Architektur, Arch. Sevrin Gjerde
Realizace: Meisterblikk AS
Typ střechy: Prefalz
Barva střechy:5 zvláštních barev na přání
Typ fasády: Prefalz
Barva fasády: 5 zvláštních barev na přání
FOTOGRAFIE: Croce & WIR

podle podkladů společnosti PREFA Aluminiumprodukte 


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rodinné domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz