Brajnerův dvůr

Brajnerův dvůr

Těšenov

(17. 8. 2020) OK Plan Architects

   
 
 
 
 

Brajnerův dvůr

Malebná krajina Vysočiny skrývá velkorysé stavení arcibiskupského dvora s počátkem sahajícím hluboko do historie. Objekt tvoří několik hospodářských staveb s uzavřeným dvorem, jemuž vévodí secesní vila z počátku 20. století. Zadáním investora bylo zhodnotit jednotlivé objekty a přiřadit jim nové funkce. Současně si přál vytvořit tu bydlení a společenský prostor – sál pro pořádání různých aktivit. V současné době se dvůr využívá pro komunitní pobyty rodin, skautů, skupin dětí a mládeže.
Pro novou vrstvu stavebních úprav byl zvolen severovýchodní roh dvora. Toto místo navazuje na vilu, která slouží pro pobyt 25 osob. Objekty pro zázemí zaměstnanců bývalého jednotného zemědělského družstva byly odstraněny, zachovány zůstaly původní kamenné sokly s částečně klenutým sklepením. Na jejich stopě vznikla jednopodlažní přístavba s plochou střechou, v rohu dvora ukončená třípodlažní věží, navazující výškou na chlévy se sedlovou střechou. Část objektu s klenutými chlévy byla zrekonstruovaná, nyní nabízí sál pro sto lidí s předsálím a hygienickým zázemím. Nová vrstva objektů v původní stopě je obložena opálenými modřínovými latěmi na svislo včetně systému stínění posuvem a skládáním.
Jednotícím prvkem interiéru je hliněná omítka, keramická dlažba půdovka na podlaze sálu, dřevěné podlahy, stropy a obklady a černé kovové doplňky. V sálu jsou na stropech i stěnách dřevěné atypické akustické panely. Ubytovací část zahrnuje byt investora s hlavním obytným prostorem, ložnicí a pracovnou s výhledem do krajiny a tři apartmány s kuchyňkou a hygienickým zázemím spojené bezbariérově s terénem.

Autorská zpráva
Foto: Lukáš Žentel

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz