Brajnerův dvůr

Brajnerův dvůr

Těšenov

(17. 8. 2020) OK Plan Architects

   
 
 
 
 

Brajnerův dvůr

Malebná krajina Vysočiny skrývá velkorysé stavení arcibiskupského dvora s počátkem sahajícím hluboko do historie. Objekt tvoří několik hospodářských staveb s uzavřeným dvorem, jemuž vévodí secesní vila z počátku 20. století. Zadáním investora bylo zhodnotit jednotlivé objekty a přiřadit jim nové funkce. Současně si přál vytvořit tu bydlení a společenský prostor – sál pro pořádání různých aktivit. V současné době se dvůr využívá pro komunitní pobyty rodin, skautů, skupin dětí a mládeže.
Pro novou vrstvu stavebních úprav byl zvolen severovýchodní roh dvora. Toto místo navazuje na vilu, která slouží pro pobyt 25 osob. Objekty pro zázemí zaměstnanců bývalého jednotného zemědělského družstva byly odstraněny, zachovány zůstaly původní kamenné sokly s částečně klenutým sklepením. Na jejich stopě vznikla jednopodlažní přístavba s plochou střechou, v rohu dvora ukončená třípodlažní věží, navazující výškou na chlévy se sedlovou střechou. Část objektu s klenutými chlévy byla zrekonstruovaná, nyní nabízí sál pro sto lidí s předsálím a hygienickým zázemím. Nová vrstva objektů v původní stopě je obložena opálenými modřínovými latěmi na svislo včetně systému stínění posuvem a skládáním.
Jednotícím prvkem interiéru je hliněná omítka, keramická dlažba půdovka na podlaze sálu, dřevěné podlahy, stropy a obklady a černé kovové doplňky. V sálu jsou na stropech i stěnách dřevěné atypické akustické panely. Ubytovací část zahrnuje byt investora s hlavním obytným prostorem, ložnicí a pracovnou s výhledem do krajiny a tři apartmány s kuchyňkou a hygienickým zázemím spojené bezbariérově s terénem.

Autorská zpráva
Foto: Lukáš Žentel

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz