Nový knižní průvodce představuje brněnský funkcionalismus
Brno 19. dubna (ČTK) – Po stopách nejslavnějšího období brněnské architektury, meziválečného funkcionalismu, povede zájemce nová knižní publikace. Česko-anglický bedekr Brno – architektura 1918-1939 představuje 127 známých i opomíjených staveb. Kromě textových informací kniha nabízí také fotografie, plány a mapy, informovalo novináře Centrum architektury, které knihu vydalo ve spolupráci s Vysokým učením technickým.
Průvodce navazuje na dva starší svazky Centra architektury, které v podobné úpravě představily období 1945 až 1990 a 1990 až 2008. Nová knížka ale obsahuje mnohem více společenských a politických souvislostí. "Je tak nejen výběrem a souhrnným přehledem architektury jmenovaného období, ale díky příběhům jednotlivých domů nebo stavebních souborů, včetně příběhů jejich autorů, také dobovou freskou," uvedla editorka knihy Renata Vrabelová.
V Brně mezi světovými válkami vznikla řada výjimečných staveb. Mnohé z nich nesou rysy funkcionalismu. Přijíždějí za nimi milovníci architektury z celého světa. Nejslavnější stavbou je vila Tugendhat navržená architektem Ludwigem Miesem van der Rohe. Jde o jedinou ukázku moderní architektury v Česku, která se dostala na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Další slavné stavby v Brně zanechal například architekt Bohuslav Fuchs, ale i další tvůrci.
Kniha na 392 stranách nabízí informace například o současné budově Nejvyššího soudu, Masarykově studentském domově, Zemanově kavárně, Obchodním domě Centrum, Nádražním poštovním úřadu nebo kostele svatého Augustina. "Představeny jsou stavby obecně známé, ale i řada těch, které nebyly doposud v jiné odborné literatuře zaznamenány," uvedla Vrabelová.
Doplněno Stavbaweb:
BRNO – ARCHITEKTURA 1918-1939
editor: Renata Vrábelová
autoři textů: Petr Pelčák, Vladimír Šlapeta, Renata Vrabelová, Jana Oberreiterová, Iveta Černá
vydalo: Centrum architektury
rok: 2011
počet stran: 392
ISBN 978-80-260-0943-6
Některé ze staveb uvedených v knize naleznte v encyklopedii Brna zde.
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.