Brno za týden projedná územní plán, změnu kritizují aktivisté

Brno za týden projedná územní plán, změnu kritizují aktivisté

(13. 6. 2014) (ČTK) - Brněnští zastupitelé za týden projednají návrh aktualizace územního plánu města. Podle aktivistů je balík změn s více než 10 000 stran a téměř tisícovkou map nepřehledný. Kvůli drobným změnám se dočkají legalizace černé stavby a v prostorách pro zeleň bude možné stavět parkoviště nebo obchody, sdělila ČTK Hana Chalupská z hnutí Nesehnutí. Aktivisté založili web, prostřednictvím kterého mohou lidé odesílat názory zastupitelům. Podle magistrátu měli obyvatelé dost času na to, aby se k plánu vyjádřili.

 
 
 
 

Brno za týden projedná územní plán, změnu kritizují aktivisté

(ČTK) - Brněnští zastupitelé za týden projednají návrh aktualizace územního plánu města. Podle aktivistů je balík změn s více než 10 000 stran a téměř tisícovkou map nepřehledný. Kvůli drobným změnám se dočkají legalizace černé stavby a v prostorách pro zeleň bude možné stavět parkoviště nebo obchody, sdělila ČTK Hana Chalupská z hnutí Nesehnutí. Aktivisté založili web, prostřednictvím kterého mohou lidé odesílat názory zastupitelům. Podle magistrátu měli obyvatelé dost času na to, aby se k plánu vyjádřili.


Lidé mohou názory posílat přes web zastupitelům, kteří je mohou na zasedání přednést. "Magistrát totiž navrhuje odmítnutí připomínek a námitek veřejnosti a omezování zelených ploch maskuje novými, ale děravými formulacemi," uvedla Chalupská. Podle ní mají zastupitelé od dnešního dne na přípravu k projednání málo času. "Pokud nebudou týden jíst, spát, chodit do práce ani se připravovat na jakýkolliv další bod zastupitelstva, na přečtení každé stránky aktualizace mají jednu minutu. Během této doby musí ještě prosudovat všechny přiložené mapy. Je proto téměř vyloučeno, aby někdo objevil skryté hrozby," míní Chalupská.

Aktivisté tvrdí, že změny územního plánu jdou v mnohých případech na ruku developerům. "Jako příklad lze uvést Nákupní centrum Aupark vedle Zvonařky, které není v souladu se současným územním plánem, ale aktualizace mu vychází vstříc. Už tak děravá pravidla pro výstavbu hypermarketů se ještě více uvolňuje," sdělila Chalupská. Dodala, že aktualizace umožní stavbu parkovišť a obchodů na nynějších plochách pro zeleň a zlegalizuje černé stavby změnou pozemků zeleně na stavební parcely.

Podle mluvčího brněnské radnice Pavla Žáry měli lidé dost času na seznámení s návrhem i na podání připomínek. "Zadání aktualizace jsme schválili už v roce 2009. Zpracovaný návrh jsme zveřejnili v první polovině loňského roku. Celou druhou polovinu roku se konala nesčetná jednání o návrhu nejen na úrovni magistrátu, ale i městských částí. Každý měl možnost se s aktualizací seznámit," řekl ČTK Žára. Dodal, že lidé měli dokument k dispozici až do půli února v budově magistrátu a začátkem února se uskutečnilo veřejné projednání s odborným výkladem zpracovatelů.

Brno navrhlo aktualizaci 20 let starého plánu s odůvodněním, že je to nutné pro to, aby se město mohlo rozvíjet. Lidé k tomu poslali kolem 2000 připomínek, zhruba ještě stejný počet připomínek neměl potřebné náležitosti, aby mohly být zohledněny.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz