BROKER VISION v Teplicích

BROKER VISION v Teplicích

(27. 7. 2017) Malá administrativní budova

   
 
 
 
 

BROKER VISION v Teplicích

Monolitický železobetonový skelet kancelářské budovy v Teplicích je viditelný už zdálky. Pozornost upoutává červenou fasádou a ojedinělým konceptem. Hlavní roli tady hraje beton a sklo. Stavba se rozprostírá téměř v centru města a svým jedinečným řešením vyčnívá nad ostatními stavbami v okolí. Není divu, že se představuje i v soutěži Stavba roku 2017.

Stavba si o pozornost říká především kvůli svému urbanistickému a architektonickému řešení. Malá administrativní budova s bezbariérovým přístupem je vsazená do zadní části pozemku, zatímco vepředu zůstala parkovací a odstavná plocha pro osobní automobily. Vejde se jich sem hned osm.  

Nepřehlédnutelná fasáda
První podlaží administrativní stavby je koncipováno do tvaru „T“ a je přestřešeno plochou střechou, která se vytahuje přes hranu budovy. Ve střešní konstrukci jsou otvory jako designový prvek pro prorůstající strom. Druhé podlaží má tvar kvádru opatřeného nepřehlédnutelnou provětrávanou fasádou, kterou tvoří ocelové desky.

Autoři stavby, Ing. Jan Drahozal a Ing. Alena Kůrková, věnovali hlubokou pozornost také interiéru, kde dominují přírodní materiály. Červená barva se jako leitmotiv promítá i uvnitř budovy a záměrně tak kontrastuje s tlumenými odstíny betonu nebo dřeva.

Protože budova je stavěná k užitku lidí, kteří v ní budou pracovat, mysleli autoři také na čas odpočinku. Nedílnou součástí stavby je proto zahradní atrium, které je téměř bezúdržbové a slouží jako relaxační zóna.

Stabilita budovy a odvětrávání radonu
Kromě estetiky a funkcionality bylo nutné vzít v potaz i některá omezení. Objekt z monolitického betonu je založen na základových pasech a spodní stavba je odvětrávaná, protože v místě se vyskytuje radon. Myšleno bylo také na úspory energií. Okna a dveře administrativní budovy dostaly kvalitní hliníkové rámy. Budova je vytápěna tepelným čerpadlem v kombinaci vzduch-voda.

Prvky nosné konstrukce a základy jsou navržené tak, aby nedošlo ke zřícení stavby, nedovolenému přetvoření konstrukce nebo poškození instalovaného zařízení vlivem přetvoření. Zatížení působící na budovu je tak uvažováno podle euro kódů.

Celý ráz místa dotváří oplocení pozemku monolitickým železobetonovým plotem v kombinaci s gabiony v čelní části pozemku. Budova je dobře dopravně dostupná a napojená na hlavní silniční tah do Prahy, Ústí nad Labem nebo do Drážďan.
Autor: MgA. Petra Miškejová

Malá kancelářská budova BROKER VISION v Teplicích soutěží o titul Stavba roku 2017.
Hlasovat pro ni můžete během září na webu
www.stavbaroku.cz.
Tato prestižní soutěž oceňuje kvalitní stavební řešení, architektonickou nápaditost a řemeslnost.

tisková zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Komentáře ke článku

 
 
 
 

27. 7. 2017 11:12:09. Re: BROKER VISION v Teplicích. Daniel

 
 
 
 

27. 7. 2017 11:12:09. Re: BROKER VISION v Teplicích. Daniel

  Z velmi ambiciozního návrhu vznikla slušná, ale ve výsledku rozpačitá stavba. Bohužel se nepodařilo realizovat původní návrh, těžko říct, jestli byl na vině investor nebo neschopnost architektů, podle zařízení interiérů se nezdá, že by se jednalo o nedostatek peněz. V každém případě je výsledek rozpačitý, ať už se jedná o jiné materiálové řešení, nesmyslné umístění recepce nebo vskutku odpudivé odpočinkové atrium.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz