Budova Europa je novým sídlem pro summity EU v Bruselu

Budova Europa je novým sídlem pro summity EU v Bruselu

Rue de la Loi 155, Brusel

(19. 12. 2016) Budova Europa se skládá z nové části – konstrukce ve tvaru lucerny a rekonstruovaného bloku A komplexu Résidence Palace.

   
 
 
 
 

Budova Europa je novým sídlem pro summity EU v Bruselu

(ČTK) - V Bruselu si v sobotu 10. prosince 2016 mohla veřejnost poprvé zevnitř prohlédnout novou budovu Europa, která bude od příštího roku hostit ministerská jednání i summity prezidentů a premiérů zemí unie. Prosklený dům, jehož zvláštní vnitřní několikapatrová "váza", "vejce" či oficiálně "svítící lucerna" se dostala i do nového loga Rady EU, stojí v bruselské evropské čtvrti, hned vedle budovy Justus Lipsius, jejíž funkce příští rok doplní a převezme.

Vnější fasádu stavby tvoří poměrně nepřehledné množství okenních rámů nejrůznějších velikostí, které ovšem zakrývají pohled na onu centrální "lucernu" domu. Rámů je 3750, pocházejí ze všech 28 členských zemí unie a symbolizovat mají "jednotu v různosti", tedy unijní motto. Stavba má nejen moderní část z dílny konsorcia firem Samyn and Partners (Belgie), Studio Valle Progettazioni (Itálie) a BuroHappold (Británie), ale také "absorbovala" rekonstruovaný blok paláce Résidence architekta Michela Polaka z roku 1922.

Dům se pyšní svým "zeleným" řešením, celou plochu střechy například pokrývají solární panely. V deštivém Bruselu je ale nejspíš užitečnějším nápadem automatický sběr dešťové vody, využitelné například na splachování.

O stavbě nové budovy pro summity a další jednání členských zemí unie bylo rozhodnuto už v roce 2004, tehdy se EU výrazně rozšířila. Budova ale začne paradoxně fungovat až v roce, kdy budou zahájena jednání o vystoupení Británie z osmadvacítky.

Stavba, s rozpočtem 321 milionů eur (8,7 miliardy Kč) prakticky plně hrazených z unijních prostředků, nabrala v Belgii zpoždění. Staveniště se tak na dlouhé roky stalo známou součástí unijní čtvrti spolu s poměrně podobně pomalu postupují rekonstrukcí blízké stanice metra. Skutečné celkové náklady výstavby zatím nejsou spočteny, to by se mělo stát až v příštích měsících.

První ministerská schůzka by se v novém a barevnějším prostředí měla uskutečnit pod předsednictvím Malty už v lednu. Prvním summitem by podle nynějších plánů mělo být pravidelné březnové jednání šéfů států a vlád EU.

"Budova dvěma institucím - Evropské radě a Radě EU - nabízí další prostor a moderní vybavení, které potřebují. Umožní nám pružně a efektivně organizovat více než 6000 schůzek ročně," uvedl generální tajemník Rady EU Jeppe Tranholm-Mikkelsen.

Doplněno Stavbaweb:
Podrobné informace o projektu najdete na stránkách  Consilium.europa.eu: Budova Europa.
Projekt na stránkách studia Samyn and Partners včetně rozsáhlé fotogalerie najdete ZDE.Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

 
 
 
 
50.8427874
4.3804821
Budova Europa je novým sídlem pro summity EU v Bruselu

Budova Europa je novým sídlem pro summity EU v Bruselu
Rue de la Loi 155
Brusel

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz