Budova stavební společnosti

Budova stavební společnosti

Na Pomezí 2483, 252 63 Roztoky

(15. 11. 2021) Rusina Frei architekti

   
 
 
 
 

Budova stavební společnosti

Rodinná firma POHL cz patří mezi významné české stavební podniky. Její nové hlavní sídlo je koncipováno jako vlajková loď firmy, spojující praktické nároky administrativního provozu s potřebou reprezentace. Architektura budovy je ovlivněna nejen její polohou v příměstském průmyslovém areálu, ale také firemními tradicemi a stavebním odvětvím, ve kterém společnost působí.

 
Volné přízemí umožňuje prostupnost napříč velkým pozemkem, ve dvou patrech nad sebou jsou umístěny kombinované velkoprostorové a buňkové kanceláře. Pásová okna, betonový skelet a stavebnicový systém příček umožňují flexibilní půdorysné uspořádání. Nejvyšší ustupující patro s průběžnou terasou je určeno pro vedení firmy. Celá stavba je propojena vrtákem schodiště.

Stavba záměrně přebírá některé industriální prvky ze stavebnictví zaměřeného na podzemní stavby. Fasáda je opláštěna vlnitými cortenovými plechy, odkazujícími na štětovnice a pažení kolektorů. I zaoblená jádra a fasádní pláště jsou připomínkou technologických zařízení. Technikou inspirované je také řešení vnitřních instalací, které jsou přiznané. Ve stísněných technických prostorech jsou instalace úsporně vypleteny doslova jako v ponorce.
 
Zvláštní důraz byl při návrhu kladen na vyváženost mezi prostorovými možnostmi a příjemným pracovním prostředím. Průmyslový charakter okolí je podpořen i výběrem nové vegetace a osázením hlubokých parapetů, terasy a střechy popínavými a převislými rostlinami v kontrastu ke zrezlé fasádě.

Autorská zpráva
Foto: Tomáš Souček
Administrativní budova Pohl získala Zvláštní cenu za inovativní řešení administrativního prostoru v soutěži Stavba roku Středočeského kraje 2021.

Klient a generální dodavatel: Pohl cz, a.s.
Autoři: Martin Frei, Martin Rusina, Markéta Poláčková; spolupráce Jan Vlach
Statika: Sta-noc
Krajinářští architekti: Partero
RTCH a VZT: UNIKLIMA
Zastavěná plocha: 725 m2
Užitná podlažní plocha: 1721 m2
Obestavěný prostor: 5798 m3
Plocha pozemku: 5252 m2
Hlavní stavební materiály: cortenové ohýbané plechy, pohledový beton s barevnou lazurou, skleněná fasáda z ohýbaného skla, vlnitý plech

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2021

 
 
 
 
50.1601049
14.3761900
Budova stavební společnosti

Budova stavební společnosti
Na Pomezí 2483
252 63 Roztoky

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz