Bydlení jako druhou kůži prezentuje studentská soutěžní přehlídka

Bydlení jako druhou kůži prezentuje studentská soutěžní přehlídka

(20. 3. 2014) Ve čtvrtek 13. března 2014 byly na Fakultě architektury Českého vysokého učení technického v Praze vyhlášeny výsledky studentské soutěžní přehlídky Druhá kůže. Výstavu projektů, která je k vidění v prostorách Fakulty architektury do konce března, zahájil a ceny autorům nejlepších bytových staveb předal děkan FA ČVUT prof. Ladislav Lábus.  

 
 
 
 

Bydlení jako druhou kůži prezentuje studentská soutěžní přehlídka

Ve čtvrtek 13. března 2014 byly na Fakultě architektury Českého vysokého učení technického v Praze vyhlášeny výsledky studentské soutěžní přehlídky Druhá kůže. Výstavu projektů, která je k vidění v prostorách Fakulty architektury do konce března, zahájil a ceny autorům nejlepších bytových staveb předal děkan FA ČVUT prof. Ladislav Lábus.  


Třicet nominovaných studentských projektů vypracovaných v zimním semestru akademického roku 2013–2014 prezentuje rozdílné přístupy k navrhování staveb pro bydlení. Přehlídka již třetím rokem přispívá k reflexi ateliérové výuky a k diskusi o metodice navrhování bytových staveb na FA ČVUT.
 
„Ten dům, o kterém sním, by měl být něco jako moje druhá kůže. Měl by se roztahovat, když jsem dobře naladěn a schýlit se nade mnou, když jsem na tom špatně.”
 Thomas Schröder.
 
Motto soutěžní přehlídky vystihuje cíle předmětu ATBS – Ateliér bytová stavba, který studenty ve třetím semestru seznamuje s bytovou problematikou v nejširším slova smyslu. Pozornost studentů obrací k definování vnějších a vnitřních vztahů objektu, stabilitě prostředí, struktuře objektu nebo k použití základních materiálů.
 
Projekt se v ateliérech FA ČVUT zadává jako úloha s jasným bytovým programem v konkrétním místě a urbanistickém kontextu. Interpretace daného tématu je ponechána na vedoucích ateliérů. Na soutěžní přehlídce jsou proto k vidění jak rodinné, tak bytové domy do městských proluk, ale i věžové bytové domy nebo experimentálního činžovní dům pro Ostrov umění.
 
Porotu ve složení Markéta Cajthamlová, Jakub Fišer, Pavla Kordovská, Karel Mrázek a Jaroslav Wertig nejvíce zaujal holistický přístup, kultivované dispoziční řešení a hledání rafinované prostorové struktury a vítězem Druhé kůže se stal Marek Pertlíček (Ateliér Aulík) s projektem Vnitřní periferie Prahy – přerušené město. Porota ocenila ucelené řešení, které komplexně pracuje s kontextem, měřítkem a moderní formou a vyzdvihla lapidárnost výrazu zasazenou do původní struktury Záběhlic.
 
 
Na druhém místě se umístil projekt Bydlení u Radbuzy Veroniky Landové (Ateliér Mádr), u kterého porota kladně hodnotila čisté, jednoduché a funkční dispozice a klidné neokázalé ztvárnění fasád a vyzdvihla grafické zpracování prezentace.
 
 
Třetí místo obsadil Adam Kolovratník (Ateliér Cikán), jehož projekt Město u řeky – bytový dům s galerií a kavárnou netradičně kombinuje funkce bydlení a veřejného prostoru v bytovém domě.
 
 
„Při našem pohledu ‚z venku‘ by se tak mohlo zdát, že projekt bytové stavby je v učebním plánu zařazen příliš brzy. Že pro komplexní přístup k návrhu a pro zodpovědné řešení všech aspektů této typologie studentům druhého ročníku ještě chybí jistá zkušenost. Tak to ale není – spíše je škoda, že se během studia již mnoho z nich k tomuto tématu nevrátí. Proto bychom chtěli kromě účastníků soutěže vyjádřit své uznání i těm, kdo toto téma ve svých ateliérech soustavně vyučují a i pro další ročníky nad rámec ATBS dále vypisují, “ uvedl v závěrečné zprávě předseda poroty Jakub Fišer.
 
V historii architektury byl rodinný dům pro řadu významných architektů stěžejním tématem jejich tvorby a manifestací nových architektonických teorií. Také v současnosti jsou rodinné a bytové domy jednou z nejčastějších typologií a její zvládnutí je jedním ze základů architektonického řemesla. Jak se s „bytovkami“ od prvního konceptu po finální prezentaci vypořádali ve svých ateliérových projektech studenti druhého ročníku, představuje do 31. 3. 2014 výstava v atriu Fakulty architektury ČVUT v pražských Dejvicích.

Více informací o studentské soutěžní přehlídce Druhá kůže najdete zde
tisková zpráva

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

31. 3. 2023 18:50:36

Re: Re: Re: Novela stavebního zákona nenaplnila svůj možný poten...

Vy si vážně myslíte, že politici nemluví o tom, jak fungují místní municipaity proto, že jsou slepí? To snad ne. Vždyť jsou to titíž lidé. Proč myslíte, že ustoupili tlaku obcí na ponechání obecných stavebních úřadů pod kuratelou samosprávy? Prý že by k nim měli lidi dál - ale ty úřady tam přece měly zůstat jako pobočky. Jenže politici v parlamentu přece nemohou říct politikům z obcí, že jejich jediný argument pro zrušení centrálního úřadu je lež. Ó pardon, zapomněla jsem na druhý: obce by ztratily vliv. Ale na co vlastně, když tak vehementně tvrdí, že do výkonu státní správy nezasahují. Místo toho by přece stačilo přidat jednoduchou větu, že obec je na svém území vždy dotčeným orgánem. A mohla by si třeba jako dotčený orgán hlídat soulad s územním plánem, který si sama schválila. To by bylo krásné - hned by se snížil počet úředníků státní správy :-) Jinak souhlasím, že za tabulkový plat se na úřad odborníci shánějí těžko. A pak se ještě musí rozloučit s kreativitou, kterou by stavebníci tak chtěli, protože úředník prostě smí jen to, co má v zákoně. A co si budeme povídat, ten je každou novelou horší a horší. Bylo by to krásné, kdyby už ministerstva přestala vymýšlet další a další úkoly, zákazy a příkazy, hlídání tohohle a támhletoho, a místo toho začala likvidovat nepotřebné předpisy. Bez toho přece nikdy nemůže dojít k tolik slibovanému snížení byrokracie.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz