Bydlení nad Proseckou skálou

Bydlení nad Proseckou skálou

Nad Kundratkou, Praha 9-Prosek

(20. 1. 2016) Ateliér A plus, Jaroslav Róna

   
 
 
 
 

Bydlení nad Proseckou skálou

Viladům stojí těsně nad nedotknutelnou přírodní památkou a má neuvěřitelný výhled na Prahu, která se rozkládá v údolí. Přes ulici se rozprostírá nezastavěné území se zahrádkami, které jsou již součástí přírodní památky Prosecké skály. Jde o skalní útvar tvořený pásmem pískovcových skal, propojených labyrintem přírodních i umělých jeskyň známým pod názvem Močálka.

Architektonický návrh byl založen na výtvarné čitelnosti a výrazové jednoduchosti. Kubické formování strohé hmoty včetně výběru tradičných materiálů je vnímáno jako odkaz k českému modernismu, ale i jako hledání kontextu v dané lokalitě. Vzhled podélných fasád předurčily lodžie u obývacích pokojů a kuchyní. Právě tyto místnosti tvořící těžiště dispozic mají privilegium pozorovat v plném rozsahu exteriérové panoramata a zároveň nabízet vnitřní průhledy.
Objekt je příčně rozdělen na dvě oddilatované poloviny. Čtyřpodlažní budova se 16 byty má podzemní garáž, předpokládá se, že v obou sekcích by mělo najít nový domov 76 lidí.

Ing. arch. Zdeněk Teplý: „Naším ideálem bylo navázat na prvorepublikovou kulturu bydlení střední a vyšší třídy. Poukázat na to, v čem srovnatelná kategorie dnešního bydlení podstatně strádá. Největší přínos domu proto tkví v jeho typologickém řešení. Členění dispozice nabízí prostory pro provozování a naplňování společenských styků. Obývací pokoj včetně jeho návaznosti na vstupní halu je proto reprezentačním prostorem, odděleným od soukromé části bytu. Významnou roli hraje množství, velikost a rozvrstvení hygienických a provozně - skladovacích zázemí bytu. Důraz jsme kladli také na integraci vnitřního zařízení do prostoru místností.“

• Všechny byty v přízemí mají vlastní předzahrádky
• Reprezentační a prostorné denní místnosti bytů využívají přírodní materiály: dřevěné podlahy, kamenné obklady
• Výška místností dosahuje 2,8 – 3 m
• Výška dveří činí 2,3 – 2,7 m, atypická je i výška umístnění klik
• V obývacích pokojích jsou velkoformátová okna s bezrámovým zasklením, a to v celé šířce a výšce místnosti
• Hloubka lodžií dosahuje až 2,8 m
• Každá ložnice má vlastní koupelnu
• Provozní zázemí je komfortní: patří k němu komora, místnost pro domácí práce, každý pokoj má svoji šatnu
• Systém měření a regulace bytových jednotek byl realizován systémem „Inteligentní dům Kobra“: měření teploty a vlhkosti v místnostech řízených teplotním čidlem (vytápění i chlazení), nastavení individuálního teplotního režimu pro každý prostor; ovládání ventilů radiátorů a podlahových registrů vytápění v každé místnosti bytu; ovládací chladicí jednotky pro obývací pokoj – propojeno s kontaktním čidlem posuvných balkónových dveří.
• Řešení společných prostor se schodištěm: dlažba a obklady přírodním kamenem, teracové schodiště, poslední podlaží schodišťové haly prosvětleno světlovou

Místo: Praha – Prosek, ulice Nad Kundratkou
www.uproseckychskal.cz

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2015

 
 
 
 
50.117909
14.483277
Bydlení nad Proseckou skálou

Bydlení nad Proseckou skálou
Nad Kundratkou
Praha 9-Prosek

Komentáře ke článku

 
 
 
 

20. 1. 2016 15:55:22. Re: Bydlení nad Proseckou skálou. Martin Říha, Ing. arch.

20. 1. 2016 15:55:34. Re: Bydlení nad Proseckou skálou. Barbora

21. 1. 2016 10:51:21. Re: Bydlení nad Proseckou skálou. Ondřej Mika

 
 
 
 

20. 1. 2016 15:55:22. Re: Bydlení nad Proseckou skálou. Martin Říha, Ing. arch.

  Vyznačení místa v mapě zjevně nesedí, to není Prosek, ale Holešovice. A pokud je to opravdu nad těmi jeskynními systémy po těžbě písku, mělo by to mít založení jako na poddolovaném území. V článku o tom není zmínka - je to staticky posouzené a dobře zabezpečené?

20. 1. 2016 15:55:34. Re: Bydlení nad Proseckou skálou. Barbora

  Škoda, že autor článku nabízí bydlení dle mapy ve zcela jiné části Prahy, na Bubenském nábřeží, v místě holešovické tržnice.
je pravda, že i odtud je dobrý výhled na Prahu.
KM

21. 1. 2016 10:51:21. Re: Bydlení nad Proseckou skálou. Ondřej Mika

  Umístění na mapě jsme upřesnili. Redakce

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz