Bydlení nad tramvají

Bydlení nad tramvají

(16. 12. 2008)

 
 
 
 

Bydlení nad tramvají

Práce studentů Fakulty architektury ČVUT v Praze
ateliér Jana Šépky a Petra Hájka
zimní semestr 2004/2005
Místo: Praha, nároží Karlova náměstí a ulice Na Moráni

JAN ŠÉPKA, PETR HÁJEK
Praha má mnoho zajímavých volných míst a proluk. Některé z nich jsou špatně využitelné, ale to by nemělo znamenat, že se jimi nebudeme zabývat. Jsou to místa, která skrývají rezervní rozvojový potenciál jinak již zastavěného centra. Naším školním úkolem bylo hledat odpověď na otázku — co s těžce využitelným prostorem v centru města, kde kdysi stával dům a dnes zde projíždí tramvaj? Chceme vrátit dům tam, kde stával, ale zároveň musíme respektovat tramvaj. Jak se dostat nad tramvaj? Kde umístit vstupy? Nebude hluk z tramvaje vadit bydlení? Jak takový objekt nad kolejištěm založit? Jak zajistit, aby všechny byty byly dostatečně osluněny, když delší strana objektu v ulici Na Moráni je orientována na severní stranu?
Cílem bylo skloubení dopravy (tramvaj) a bydlení do jednoho celku, nebo naopak jejich úplné odtržení. Do nově navrženého objektu situujeme bydlení rozdílného komfortu, od garsoniér až po byty o velikosti 120 m2. Některé koncepty počítaly s tím, že budou v objektu situovány pouze byty pro přechodné ubytování (byty hotelového typu), které nevyžadují trvalé oslunění. Podařilo se najít řadu úplně rozdílných přístupů, z nichž některé představujeme.

EVA VOPÁTKOVÁ

Bytový dům uvolňuje parter tramvaji. To, že je jeho uliční fasáda orientována na sever, kompenzuje „nakloněním“ za sluncem a chytáním světla odrazem do vnitřního pavlačového atria. Látkový obal domu napravuje nedostatečnou intimitu místa, brání pohledu dovnitř /nikoli vně/ a zároveň určuje tvar domu. V noci se dům proměňuje ve světelný objekt.

PETR DOLEJŠÍ

Dům „Pantograf“: Mám rád domy, které mají jména. Ten náš je napůl pro člověka, napůl pro tramvaj. Má po ní jméno a trochu i tvář. Vedle Ignáce, seriózní Fakulty, mýtického Fausta, majestátní Radnice a toho Nového skleněného stojí na rohu nová technicistní budova. Její měřítko určil provoz v parteru.

LENKA SLÍVOVÁ
V návrhu jde o stanovení maximální hmoty dle daných regulací a její ořezání světelnými a prostorovými požadavky. Horní hmota domu je tedy oříznuta dráhou slunce, tak aby co nejvíce jeho paprsků dopadalo na protější dům.

ZDENĚK MAREK
Dům jsem rozdělil na dva podobné samostatně fungující celky. Spodním podlažím projede tramvaj, v ostatních podlažích budou byty s originálními průhledy — do ulice Na Moráni, na Karlovo náměstí a v případě čtyř vrchních bytů i směrem na Emauzský klášter a na Vyšehrad.

ROBERT SEIDL
Nejedná se o doplnění proluky, ale o zahuštění stávající městské struktury. Hmotu domu vymezuje parcelní čára vytažená do výšky, od které jsou odečteny objemy odpovídající okolní situaci: prostup tramvajové tratě, zachování průhledu z Karlova náměstí na Moráň a opačně a objem komunikačního traktu. Výška domu byla stanovena ve vztahu k ostatním nárožním budovám na Karlově náměstí.

KAREL HAUSENBLAS
Koncepce: konflikt dopravy (tramvaje) s bytovým domem. Tramvajové těleso prorazilo budovu a vytvořilo v ní tunel. Překážející hmotu vytlačilo nahoru a do stran. Konstrukce a materiál: železobetonový skelet opláštěný tahokovem.


Publikováno ve Stavbě č. 3/2008

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

28. 2. 2020 08:15:31

Re: Rozhledna na vrchu Šibeník

Připadá mi to jako politizování situace kolem členství v EU, které cílí na lidi bez znalostí souvislostí a bez zájmu o politiku. Hurá, podívejte jak je EU dobrá! Všude i v autobusech nálepky, jak se EU spolupodílí na všem, málem i na výrobě betonových tvárnic na chodníky a sirky do krabiček. Samá podlost! My zatím platíme do fondů EU méně, než kolik čerpáme, ale proč čerpáme na takovéto téměř bezvýznamné stavbičky miliony, když nám kulhají investice i peníze do oprav všech typů silnic? Proč naši řidiči denně bourají po srážce se zvěří? Na I.třídách a dálnicích? Protože nemáme oplocení a podchodu i mosty pro zvěř, aby nemusela přes cestu pod kola aut! Toto má být smysluplná investice za stovky milionů!! Kdo to nezažil, neví, co to je za nezměrný děs, který někteří řidiči zaplatí životem nebo doživotním zmrzačením, a nejen oni. ale i jejich děti, partneři, rodiče. O likvidaci majetku a zruinování některých z nich nemluvě. Mně takto rozhledny připadají jako aktivity Kocourkovských občanů. Není těch stovek pitomostí v této zemi už moc? Celý den by na jejich výčet nestačil! Také pokus primátora Macury v Ostravě prosadit novou 3 km tramvajovou trať v Porubě tam, kde ji nikdo nepotřebuje a dokonce většina občanů odmítá, patří do této kategorie pomatenosti, protože zase jde o to, že nějaký spolek amatérů omylem zvolených ve volební euforii na Magistrátě odsouhlasil, že na to může Ostrava dostat víc než miliardu z dotací. Slabomyslnost lidiček bez významu hold v této zemi stále má podivnou váhu! Jak dlouho ještě bude blbost tolerována?

20. 2. 2020 18:50:35

Re: Re: Polemika o panoramatu a mrakodrapech pokračuje.

Polemika o výškových budovách nikdy neskončí. Dnes je to již otázka prestiže, nikoliv potřeby. Kdo výš, je geroj, je víc. Viz Arabský svět i dálný asijský východ. Blbost lidská vítězí. Ale žižkovská trojka od Evy Jiřičné nejsou mrakodrapy, to je úchvatný návrh, jak zaplnit místo po telekomunikační věži a kdo zná podrobně a detailně souvislosti, musí se paní Jiřičné poklonit. Věřím, že její kouzelný návrh bude realizován a rozhodně nemá pražádný vliv na panoráma Prahy, notabene historického centra. On tu někdo v této části Žižkova vidí historické centrum? Nákladové nádraží, konec jedné části Prahy, příliš vzdálené od toho centra, které obdivují miliony cizinců, i Čechů a Moravanů. A co Letná, tam blob Kaplického nebyl vedle panoráma staré Prahy? Tam byl, hned vedle. A kolik bojovníků ho prosazovalo, že? Proti nás bylo asi víc, tak to monstrum stát nebude. Ale návrh Jiříčné je naprosto něco jiného. Ve všech myslitelných hodnotitelných směrech. Skvěle zasazen do oblasti, i výškově, i polohově, i s ohledem na dopravní poměry. Pojďme ho podporovat proti hlupákům, kteří sice mají akademický titul, ale v hlavě něco zřejmě jiného, než lidské moudro. Postižení člověka se projevuje všelijak, je těžká doba, když podle expertů má 20% vysokoškolských absolventů duševní poruchu různého typu. Ono to možná i tady bude vidět. Nechť postižení prominou, ale léčení může být v Klecanech i zdarma, u profíků.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz