Byla vyhlášena mezinárodní urbanistická soutěž Budoucnost centra Brna

Byla vyhlášena mezinárodní urbanistická soutěž Budoucnost centra Brna

(8. 9. 2015) Předmětem soutěže je urbanistické a dopravní řešení pro nové brněnské nádraží umístěné v lokalitě pod Petrovem

   
 
 
 
 

Byla vyhlášena mezinárodní urbanistická soutěž Budoucnost centra Brna

Předmětem soutěže je urbanistické a dopravní řešení pro nové brněnské nádraží umístěné v lokalitě pod Petrovem a současně vytvoření strategie pro vznik plnohodnotné části města, která bude odpovídat potřebám a realitě 21. a 22. století.

Jižní část brněnského centra je jedinečnou lokalitou, která je však dlouhodobě stavebně pasivní. Formována byla nekoncepčním proplétáním železničních tratí a nejprve rozmachem a později úpadkem průmyslového rozvoje v průběhu posledních 150 let. Tento prominentní a komplikovaný brownfield, rozvojové území, je pomalu transformován jednotlivými stavebními počiny.

Tato soutěž přistupuje k rozvojovému území v centru Brna jako k příležitosti ke znovuuchopení města. Soutěž hledá jiný pohled na území, než je pragmatické rozmisťování objektů velkého měřítka či vytváření vnitřní periferie.

Cílem je nalézt řešení, které bude resilientní, přizpůsobivé, udržitelné a kvalitní, a to z hlediska architektonického, urbanistického a dopravního. Úkol, který soutěž předkládá architektům a dalším odborníkům, je navržení procesu, který má město inicializovat a který povede ke vzniku plnohodnotné, integrální části moderního evropského města.

Více informací: www.budoucnostcentrabrna.cz

 
 
 
 

9. 9. 2015 08:48:25. Re: Byla vyhlášena mezinárodní urbanistická soutěž Budoucnost ce... Evžen

  Zadání s nádražím pod Petrovem je manipulativní a technicky špatné - jedná se o kapric prudičů. Zástupy urbanistů v posledních sto letech prověřovali lokaci pro nové nádraží a všichni do jednoho (až na urbanistu Andera) se shodli na poloze u řeky. Soutěž s touto náplní je další mrhání časem a financemi a mimo jiné nemá oporu v platném územním plánu. Nový není a bude tak za 15 let - mimo jiné ho zablokoval taky Ander - zkrátka kozel zahradníkem. Hlavně řečnit, mlžit, manipulovat a nic nedělat....cíl je zjevný - mrtvé Brno.

10. 9. 2015 07:29:54. Re: Re: Byla vyhlášena mezinárodní urbanistická soutěž Budoucnos... Jitka

  "Zadání s nádražím pod Petrovem je manipulativní a technicky špatné" - ale pokud pomineme finanční náročnost, tak může být součástí Průzkumů a rozborů a dalo by se považovat za další z podkladů, se kterými pracuje zhotovitel územního plánu. Vždyť výsledkem této soutěže může být i to, že ať se snažíme jak chceme, nevzniklo nic dobrého :-) .

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz