Byt Letná

Byt Letná

Praha Letná

(1. 10. 2021) 0,5 Studio

   
 
 
 
 

Byt Letná

Činžovní dům, který v druhé polovině třicátých let navrhl architekt a sochař Martin Reiner, je příkladem tzv. emociálního funkcionalismu. Reiner ve svých realizacích rozvíjel funkcionalistické principy výraznějším sochařským zpracováním portálů s kulatými okny a používáním ušlechtilých materiálů. V rámci rekonstrukce bytu v tomto domě pro nás bylo důležité navázat na kontext stavby a zároveň přizpůsobit interiér současným požadavkům na bydlení. Jedním z hlavních úkolů bylo přetvoření dispozice z 3+1 na 3+kk.

 
Dispoziční změny jsme navrhli na základě minimálních stavebních zásahů. Spojením původního pokoje pro služku a samostatné kuchyně vznikla ložnice orientovaná do klidného vnitrobloku. Kuchyni jsme vložili do stávajícího obytného prostoru a ostatní prostory – vstupní hala s navazujícím pokojem, koupelna a samostatná toaleta – zůstaly v původní stopě.

Vestavný nábytek navržený na míru volně cituje geometrické prvky architektury domu. Napříč bytem se objevují jemné oblouky a odstíny v elementárních barvách známých z dobových realizací, například Bauhausu. V ložnici, chodbě a dětském pokoji je barevnost sjednocena do bílé. Kuchyně je naopak akcentována v sytých modro-černých barvách. Vestavná knihovna s integrovaným pracovním místem v obývacím pokoji je provedena v dubové dýze.

Všechny výplně otvorů, okna a dveře byly repasovány. Pouze posuvné dveře do obytné místnosti jsou nové – směrem do vstupní haly zároveň představují výrazný červený akcent prostoru. V rámci obývacího pokoje pak jejich nerezová plocha jemně odráží modrou kuchyni a rozptyluje světlo. Dřevěné podlahy byly sjednoceny, parkety repasovány a doplněny. V koupelně a na toaletě je mozaika ze slinuté dlažby odkazující k dobovému stylovému výrazu.

Spolupráce na výtvarné koncepci a návrhu bytu byla dynamická a konstruktivní. Majitelé mají blízko k současné umělecké scéně. V interiéru se tak objevují práce umělců a designerů. Někteří z nich se ve svých pracích zabývají také architektonickými motivy – například malíř Martin Herold ve své tvorbě zpracoval několik Reinerových realizací. Další obrazy jsou od autorů Népheli Barbas a Pavla Příkaského. Výrazné barevné vázy v dialogu s materiály vestavných prvků interiéru navrhl sklářský výtvarník a designér František Jungvirt.

Autorská zpráva
Foto: Peter Fabo

Plocha bytu: 86 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2020

 
 
 
 
50.0949835
14.4092316
Byt Letná

Byt Letná
Praha Letná

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz