Byt na Letné

Byt na Letné

Praha - Letná

(13. 4. 2018) PROGRES Atelier

   
 
 
 
 

Byt na Letné

Jen při respektování jedinečnosti podmínek každého projektu může vzniknout architektura. Silná, fungující, vyvážená. Přiměřená místu i individualitě klienta. Originál, výsledek dialogu tří stran - klienta, architekta a místa.

V době svého vzniku byl v prvním patře secesního činžovního domu jeden byt. V éře komunismu brutálně a necitlivě rozdělen na tři jednotky. Klient koupil tato tři torza a stanovil jednoduché zadání: vytvořit opět jeden fungující celek, soudobé bydlení v symbióze s původním jádrem.
Cílem konceptu bylo zachovat hodnotné části historického originálu a minimem zásahů vytvořit nové kvalitní prostředí pro bydlení na hranici soudobého a minulého. Jednoduchá dispoziční úprava umožnila dosáhnout současných standardů bydlení. Každá z částí konstrukčního trojtraktu je využita pro jinou funkci: na východ jsou orientovány klidové části, ložnice a pokoje se svojí intimitou. Uprostřed kotví hutný servisní „motor“, obsahující koupelny, toaletu, technickou místnost a všepropojující dřevěnou vstupní halu. V západní části jsme probourali tři místnosti, takže vznikl jeden velkorysý obytný prostor, do něhož jsme vložili novou nezávislou prostorovou strukturu - Hada.
Had proplouvá secesním obalem, nechává mu dýchat a svým polotransparentním tělem dává vzniknout polopropojeným subprostorům a mikrosvětům. Ocelová kostra opláštěná pískovaným plexisklem obsahuje všechny potřebné funkce – kuchyni, sezení, úložné prostory, kompletní osvětlení, lednici, vinotéku, rozvody elektro, vody, vzduchotechniky, posuvné stěny pro oddělení části s televizí na separátní domácí kino... Během přestavby nebylo díky tomu téměř nutné zasahovat do stěn, dřevěných obložení a stropů s krásnými řemeslnými detaily.
Celková nálada se mění s denní i roční dobou podle toho, jaké světlo právě na objekt dopadá, kolik ho prostupuje dále či se odráží, kde jak a čím je had naplněn. Při pohybu prostorem se mění také dojmy - neustále se otvírají a zavírají různé průhledy, střídají se světelné nálady, mění se výškové i půdorysné souvislosti. Entita z přítomnosti tak levituje uprostřed historického kontextu a tvoří s ním synergický celek.

Autorská zpráva

Autoři: PROGRES ATELIER – Vojtěch Kaas a Jan Kalivoda

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2011

 
 
 
 
50.1027670
14.4459000
Byt na Letné

Byt na Letné
Praha - Letná

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz