Byt pro mladou rodinu

Byt pro mladou rodinu

Praha 4 - Hodkovičky

(2. 7. 2021) COLLARCH

   
 
 
 
 

Byt pro mladou rodinu

Cílem rekonstrukce bylo vytvořit klidné a neutrální pozadí pro život mladé rodiny, která si byt zabydlí. Zadáním bylo definovat prázdný prostor, kde se veškeré funkce integrují do stěn. Chytré elektroinstalace, úložné prostory, systémy zajišťující variabilitu umístění jednotlivých prvků, to vše jsme vestavěli do materiálově a barevně vyvážené palety povrchů s přesným a minimalistickým provedením detailů, které snesou doplnění jakoukoli barevnou škálou či stylem majitelů.


Byt se nachází ve třetím patře domu z padesátých let 20. století. Klienti si přáli vytvořit nadstandartní bydlení s dobrým akustickým komfortem. Vrstvy dodatečných stavebních úprav z minulosti jsme očistili, nekvalitní omítku osekali a vybourali nadbytečné příčky. Při těchto úpravách byl odhalen systém prefabrikovaných betonových panelů stropní konstrukce. Byly vyspraveny, ponechali jsme je jako výrazný estetický prvek.

Původní dispozice byla obohacena o nová propojení mezi místnostmi, jež tvoří alternativu centrálního koridoru a zajišťují volnost pohybu a dostatek denního světla. Minimalistický design s přesným provedením detailů a s redukovanou, ale pečlivě vybranou paletou materiálů a textur doplňuje betonový strop. Od stěn byl odsazen hlubokou spárou, která opticky zvýrazňuje jeho nerovnosti, materialitu a tíhu. Stejně jako u ostatních prvků, i zde jde estetika ruku v ruce s praktickou funkcí. Spárou jsou vedeny nízkonapěťové kabely pro libovolné rozmístění hi-fi reproduktorů. Osvětlení je řešeno tří-okruhovým lištovým systémem upevněným na stropě ve spáře mezi dvěma panely a zajišťujícím variabilitu rozmístění svítidel. Obvodové zdi jsou bílé, neutrální, se soklovou lištou zapuštěnou v rovině s jejich povrchem. Soklové lišty jsou vyjímatelné, prostor za nimi slouží pro rozvod elektroinstalací. Středová nosná zeď tvoří dispoziční páteř bytu. Její přítomnost a hmotnost podtrhuje betonová stěrka. Stejný materiál jsme použili i na krbu, kterému propůjčuje až skulpturální charakter. Příčky mezi pokoji a chodbou z větší části nahradil skříňový systém se zdvojenými dveřmi, který, díky speciální truhlářské úpravě akusticky izoluje místnosti mezi sebou a zároveň zajišťuje úložné prostory. Toto řešení ponechalo byt vzdušný a prázdný. Svrchní viditelnou vrstvu akusticky pohltivých panelů vestavěných skříní tvoří prořezávaná dýhovaná deska. Povrch dýhy společně s dřevěnými parketami vytváří měkký a přívětivý protipól textuře betonu a stěrky. Z barevné palety bytu se záměrně vymaňuje koupelna v odstínech modré a žluté. Působí hravým, až dětským dojmem a tvoří protipól klidným a vyváženým tónům.

Autorská zpráva
Foto: Alexandra Timpau, COLLARCH a Michal Janků


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Interiéry/design

Dokončení

2018

 
 
 
 
50.0231437
14.4142733
Byt pro mladou rodinu

Byt pro mladou rodinu
Praha 4 - Hodkovičky

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz