Byt s kuchyní vprostřed

Byt s kuchyní vprostřed

Olomouc

(23. 4. 2021) masparti

   
 
 
 
 

Byt s kuchyní vprostřed

Byt se nachází v domě v blízkosti historického centra Olomouce a katedrály sv. Václava. Samotný bytový dům je součástí bloku pěti domů z období konce 19. století, které navrhl a společně se stavitelem Moritzem Fischerem vystavěl přední rakouský architekt Jakob Gartner, autor obytných i veřejných budov, a především synagog na Moravě a v Rakousku. Blok byl součástí nového rozvoje města v místech původních hradeb realizovaný podle urbanistické koncepce Camilla Sitteho. 


V bytě se nedochovaly původní stavební části – velké dveře byly vybourány a nahrazeny typovou produkcí své doby, při očištění stěn jsme objevili původní malířskou výzdobu, která zde čeká na příležitost při další rekonstrukci.
 
Navrhli jsme úpravu dispozice; do původní chodby umístili kuchyni s jídelnou a ponechali tak tři pokoje k využití a růstu rodiny. Dvě velké místnosti mají jižní orientaci a výhled do slunného vnitrobloku se stromy. Menší pokoj, kuchyně a koupelna jsou orientovány do malého dvora s bez oslunění, alespoň s možností přirozeného větrání.
 
Ve velkých pokojích byly položeny nové parkety, v menších místnostech pak světlá podlahová stěrka. Hlavní snahou rekonstrukce bylo do interiéru přinést světlo. Ve velké míře byly použity průsvitné materiály. Byt propojuje motiv kruhových prosvětlovacích otvorů a svítidel, která jsme vzhledem k omezenému rozpočtu vyrobili. Spolu s investorem jsme zkoušeli různé možnosti svícení, například velké svítidlo v kuchyni je díky svým světelným charakteristikám používáno i během pošmourných dnů k přisvícení. Díky tomu je pocitově prostor kuchyně srovnatelný s dobře prosvětlenými pokoji. Bílé denní světlo je dobarvováno odrazem od povrchu olejované dubové dýhy, použité na nábytku a interiérových dveřích. 

Autorská zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Interiéry/design

Dokončení

2019

 
 
 
 
49.5954268
17.2600152
Byt s kuchyní vprostřed

Byt s kuchyní vprostřed
Olomouc

Komentáře ke článku

 
 
 
 

24. 4. 2021 11:11:39. Re: Byt s kuchyní vprostřed. Jitka

 
 
 
 

24. 4. 2021 11:11:39. Re: Byt s kuchyní vprostřed. Jitka

  Ve mně luxfery pořád vyvolávají pocit nemocnice nebo podřadných prostorů. Smysl jejich použití chápu, je mi jasné, že se někomu líbí, ale toho pocitu už mě asi nikdo nezbaví.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

6. 10. 2022 14:46:02

Re: Elysium spa

Paráda!

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz