Byt s pódiem

Byt s pódiem

(21. 4. 2023) NEUHÄUSL HUNAL

   
 
 
 
 

Byt s pódiem

Materiálově něžné, ale prostorově nekompromisní řešení zásadně zvýšilo obytné kvality stísněného bytu v žižkovském přízemí. Tento projekt byl specifická a zároveň srdcová záležitost – jedná se totiž o byt pro našeho kamaráda, a shodou okolností také zakladatele studia U/U, které kultivuje veřejný prostor českých obcí zejména výbornými skateparky. Vzájemná důvěra tak byla významným aspektem návrhu i realizace.

Základní princip kompletní rekonstrukce spočíval ve vytvoření velkorysého obytného prostoru, který vznikl na půdorysu původní kuchyně, jídelny a ložnice. Sjednocení dispozice umožnilo přístup světla ze dvou směrů a zesílilo vizuální kontakt se zelení na dvoře. Hygienické zázemí a vstupní chodba byly taktéž kompletně zrekonstruovány, ale jejich půdorys se až na zrušení dveří do bývalé ložnice nijak neměnil.

Hlavnímu a jedinému pokoji dominují dva hlavní prvky reprezentující dvě hlavní funkce: kuchyně a multifunkční pódium, které slouží jako postel, úložný prostor, knihovna, šatna i lavice. Dřevěný blok na spaní, růžový blok na vaření. Bývalá ložnice se plošně de facto transformovala do platformy a tím si s lehkou nadsázkou zachovala svoji funkci. Orientace postele a její vyšší poloha přináší příjemný a uklidňující výhled do zeleně. Platforma tvoří kompoziční základ prostoru a její kompaktnost podporuje vzdušnost i neformální atmosféru.

Dialog obytné a obsluhující sekce bytu je podtržen použitými materiály a jejich jednoznačnou barevností. Koupelna, kuchyně, toaleta a chodba – vše v potenciálním kontaktu s vodou – jsou definovány růžovou barvou nábytku, dlažby i obkladu, zatímco úložné prostory, a především multifunkční platforma jsou vyrobeny z březové překližky. Pro jemnější vyznění bytu byla vybrána kruhová svítidla i zrcadla.

Materiály:

Březová překližka – nábytek dle autorského návrhu
Keramický obklad – stěny, podlaha
Lakovaná MDF deska – kuchyňská linka dle autorského návrhu
HPL laminát – pracovní deska kuchyňské linky
Parkety z bukového masivu – podlaha

Autorská zpráva
Foto: Radek Úlehla

Studio: NEUHÄUSL HUNAL
Autor: David Neuhäusl, Matěj Hunal
Spoluautoři: Pavla Daniels, Alžběta Nováková
Umístění projektu: Praha
Rok projektu: 2021
Rok dokončení: 2022
Užitná plocha: 44,5 m²
Náklady: 1 100 000 CZK
Spolupráce:
Stavba: BORCI
Truhlářské prvky: Jan Fürst
Keramický obklad: Archtiles

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2022

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 a href="https://bmone.cz/" target="_blank"Business Media One, s. r. o./a Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: a href="mailto:stavbaweb@bmone.cz"stavbaweb@bmone.cz/a