Bytový dům Cihlářská

Bytový dům Cihlářská

(27. 10. 2016) Radim Lička - Dimense architects

   
 
 
 
 

Bytový dům Cihlářská

Cílem investora byla výstavba domu s malometrážními byty pro přechodné ubytování, parter slouží pro komerční účely. Pozemek je součástí městského bloku v Brně mezi Lidickou třídou a Cihlářskou ulicí. Objekt doplnil proluku z ulice Cihlářská a navazuje na dům na Lidické třídě. Proluka byla široká 9,85 m, její hloubka je 12,9 m, resp. 16,7 m. K bytovému domu z ulice Lidická bylo doplněno nové 1.NP a 1. PP. První nadzemní podlaží po demolici dvorní přístavby zabírá celou zbývající nezastavěnou část parcely, první podzemní podlaží propojuje oba objekty na parcele.
Hlavní hmota objektu zabírá celou šířku proluky a její hloubka odpovídá pouze úrovni zastavění sousedním objektem Cihlářská 8. Vznikl tak vnitřní dvůr umožňující osvětlení a přirozené větrání místností situovaných dovnitř proluky. Objekt má sedlovou střechu, výšková úroveň okapu a hřebene stavby je shodná s úrovněmi sousedního domu.

Přízemí zastavělo celou hloubku parcely (rozměry 9,85 m x 12,9, resp. 16,7 m, zastavěná plocha 148,53 m2). V uliční části proluky je bytový dům se šesti nadzemními podlažími a s nevyužívaným podkrovím. Půdorysné rozměry jsou 9,85 m x 8,30, resp. 11,06 m, s podlažní plochou 101,08 m2. Od 2. NP tak vzniká volný prostor se střešní terasou. Stavbu tvoří jednoduché pravidelné hmoty, směrem do ulice od 3.NP až nahoru po celé šířce probíhá arkýř, směrem do dvora po celé výšce objektu rizalit s centrálním vnitřním schodištěm.
V přízemí jsou komerční plochy a vstupní prostory bytového domu se zapuštěným závětřím. Podél vstupního závětří jsou umístěny uzavíratelné niky pro kontejnery na domovní odpad, nika pro pojistkovou skříň a pro elektroměry. Za zádveřím ze schodišťového prostoru je přístup do místnosti pro uskladnění kol a kočárků. Na každém podlaží jsou dva byty kategorie 1+kk, orientované kolmo k jihozápadní uliční fasádě.

Stavební konstrukce tvoří zdivo Heluz, stropy jsou železobetonové, konstrukce krovu je  ocelo-dřevěná.

Autorská zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2015

Komentáře ke článku

 
 
 
 

27. 10. 2016 21:05:13. Re: Bytový dům Cihlářská. Jan Mynařík

 
 
 
 

27. 10. 2016 21:05:13. Re: Bytový dům Cihlářská. Jan Mynařík

  Dům sám o sobě není špatný, vadí mi ovšem uliční arkýř, který díky svému velkému vyložení do ulice velmi omezuje boční výhled z oken sousedních domů. Bezohledné vůči sousedům.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz