Bytový dům Kopečná – Studánka

Bytový dům Kopečná – Studánka

(18. 1. 2017) Ateliér K4

 
 
 
 

Bytový dům Kopečná – Studánka

Čtyřpodlažní objekt vyplnil proluku v klasické městské uliční zástavbě. Jeho náplní je bydlení, které investor nabízí k pronájmu. Ve vstupním podlaží se nachází garážová stání a technické zázemí, ve zbývajících podlažích je dvanáct bytů typu 1+kk o rozloze 38 - 55m2.
Dům je umístěn na svažitém pozemku mezi ulicemi Kopečná a Studánka na okraji parku v těsné blízkosti centra Brna. Orientace hlavních uličních fasád je východ-západ. Pozemek je z obou stran obklopen stávající zástavbou, z jižní strany budovou Základní umělecké školy a ze severní strany pětipodlažním bytovým domem. Hlavní vstup a vjezd do garáží je z ulice Kopečná. Ve vstupním patře dům kopíruje průběh uliční fronty, v nadzemních patrech je část hmoty vysazena formou arkýře nad chodník. Z ulice Studánka je parter pod úrovní terénu. Zadní vstup z ulice Studánka je z úrovně druhého nadzemního podlaží.
Stavbu půdorysného tvaru U je tvoří uliční hmoty s byty, které jsou spojené vertikálním komunikačním jádrem. Posazená je na podsadě vstupního technického patra, které maximálně využívá plochu pozemku. V úrovni druhého patra se uvnitř domu nachází atrium, které slouží jeho obyvatelům jako klidová zóna zahrady s terasou.
Hlavní vstup je zasunutý pod hmotu objektu. Za tímto prostorem navazuje vstupní hala s výtahem a jednoramenným schodištěm. Ze vstupní haly je přístup do garáží a technických místností. Chodba se schodišťovým prostorem má v patrech prosklenou fasádu do venkovního atria. Z chodby je vždy přístup do čtyř bytů – každý z nich má obytnou místnost s kuchyňským koutem a sociální zázemí.

Záměrem projektu byla integrace do stávající zástavby za použití moderních architektonických prvků. Obvodový plášť je proto řešen jednoduchým designem – bílá hlavní hmota, kombinace dřevěných a hliníkových rámů a skleněného a kovového zábradlí. Parter v ulici Kopečná je z pohledového betonu. Dominantním prvkem fasád je zalomená plocha hlavní fasády doplněná vystupujícími arkýři bytových jednotek.
Vnitřní společné prostory domu jsou řešeny v bílé barvě, doplněné šedou dlažbou chodeb a schodiště. Výrazným prvkem jsou kontrastní dřevěné vstupní dveře do bytů.

Autorská zpráva

 
Autoři projektu: K4 a.s. Architects & Engineers – Markéta Benýšková, Jiří Ziegler; spolupráce Marek Laudát
Investor: Statutární město Brno, MČ Brno-střed
Investiční náklady stavby: 24 mil. Kč

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2014

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

31. 3. 2023 18:50:36

Re: Re: Re: Novela stavebního zákona nenaplnila svůj možný poten...

Vy si vážně myslíte, že politici nemluví o tom, jak fungují místní municipaity proto, že jsou slepí? To snad ne. Vždyť jsou to titíž lidé. Proč myslíte, že ustoupili tlaku obcí na ponechání obecných stavebních úřadů pod kuratelou samosprávy? Prý že by k nim měli lidi dál - ale ty úřady tam přece měly zůstat jako pobočky. Jenže politici v parlamentu přece nemohou říct politikům z obcí, že jejich jediný argument pro zrušení centrálního úřadu je lež. Ó pardon, zapomněla jsem na druhý: obce by ztratily vliv. Ale na co vlastně, když tak vehementně tvrdí, že do výkonu státní správy nezasahují. Místo toho by přece stačilo přidat jednoduchou větu, že obec je na svém území vždy dotčeným orgánem. A mohla by si třeba jako dotčený orgán hlídat soulad s územním plánem, který si sama schválila. To by bylo krásné - hned by se snížil počet úředníků státní správy :-) Jinak souhlasím, že za tabulkový plat se na úřad odborníci shánějí těžko. A pak se ještě musí rozloučit s kreativitou, kterou by stavebníci tak chtěli, protože úředník prostě smí jen to, co má v zákoně. A co si budeme povídat, ten je každou novelou horší a horší. Bylo by to krásné, kdyby už ministerstva přestala vymýšlet další a další úkoly, zákazy a příkazy, hlídání tohohle a támhletoho, a místo toho začala likvidovat nepotřebné předpisy. Bez toho přece nikdy nemůže dojít k tolik slibovanému snížení byrokracie.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz