Bytový dům Metodějova

Bytový dům Metodějova

Metodějova ulice, Brno Královo Pole

(31. 1. 2019) Makovský & partneři

   
 
 
 
 

Bytový dům Metodějova

Dům se nachází v Brně poblíž kulturního centra Semilasso, Fakulty informačních technologií VUT a Kartuziánského kláštera. Na pozemku o rozloze 1626 m2 původně stály dvě podélné stavby, které bylo nutné kvůli špatnému technickému stavu zbourat. Koncept vychází ze střídmosti, variability bytů a orientace výhledů jižním a jihovýchodním směrem na panorama barokního kostela Nejsvětější Trojice a svahů nedaleké čtvrti Kociánka.
Hmota pětipodlažního křídla a čtyřpodlažního terasového křídla vytažená z podzemního soklu garáží a technického zázemí domu vytváří spolu s uličními jednopodlažními hmotami klidový prostor se zelení, do kterého jsou orientovány terasy, balkony a lodžie bytů. Na výsledném objemovém uspořádání se podílely také limitující požadavky na oslunění a osvětlení okolních domů. Abstraktní bílé plochy fasády prolomené velkými okenními otvory nebo screeny a zapuštěnými lodžiemi spolu s pohledovými betony balkonů a detaily z pozinkované oceli dávají domu striktně minimalistický výraz.
Hlavní vstup je záměrně veden přes venkovní klidový prostor do vstupní haly, která je spolu s vertikálním jádrem umístěná ve styku dvou hmotových křídel. Na jádro v každém podlaží navazují chodby, ze kterých jsou přístupné byty.
Nosnou konstrukci tvoří kombinace železobetonového a zděného stěnového systému. Umožňuje variabilní spojování a rozdělování určitých bytů v průběhu času podle toho, jak se mění požadavky jejich obyvatel.
Autorská zpráva

Autoři: doc. Ing. arch. Zdeněk Makovský, Ing. arch. Daniel Makovský, Ing. arch. Adam Sirotek, Ph.D.; spolupráce Ing. Lukáš Poláček, Ing. arch. Petr Štukheil

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

31. 1. 2019 14:38:19. Re: Bytový dům Metodějova. a.d.o.praha

 
 
 
 

31. 1. 2019 14:38:19. Re: Bytový dům Metodějova. a.d.o.praha

  Slušný paneláček, vcelku dobré. Co dispozice?

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz