Bytový dům Metodějova

Bytový dům Metodějova

Metodějova ulice, Brno Královo Pole

(31. 1. 2019) Makovský & partneři

   
 
 
 
 

Bytový dům Metodějova

Dům se nachází v Brně poblíž kulturního centra Semilasso, Fakulty informačních technologií VUT a Kartuziánského kláštera. Na pozemku o rozloze 1626 m2 původně stály dvě podélné stavby, které bylo nutné kvůli špatnému technickému stavu zbourat. Koncept vychází ze střídmosti, variability bytů a orientace výhledů jižním a jihovýchodním směrem na panorama barokního kostela Nejsvětější Trojice a svahů nedaleké čtvrti Kociánka.
Hmota pětipodlažního křídla a čtyřpodlažního terasového křídla vytažená z podzemního soklu garáží a technického zázemí domu vytváří spolu s uličními jednopodlažními hmotami klidový prostor se zelení, do kterého jsou orientovány terasy, balkony a lodžie bytů. Na výsledném objemovém uspořádání se podílely také limitující požadavky na oslunění a osvětlení okolních domů. Abstraktní bílé plochy fasády prolomené velkými okenními otvory nebo screeny a zapuštěnými lodžiemi spolu s pohledovými betony balkonů a detaily z pozinkované oceli dávají domu striktně minimalistický výraz.
Hlavní vstup je záměrně veden přes venkovní klidový prostor do vstupní haly, která je spolu s vertikálním jádrem umístěná ve styku dvou hmotových křídel. Na jádro v každém podlaží navazují chodby, ze kterých jsou přístupné byty.
Nosnou konstrukci tvoří kombinace železobetonového a zděného stěnového systému. Umožňuje variabilní spojování a rozdělování určitých bytů v průběhu času podle toho, jak se mění požadavky jejich obyvatel.
Autorská zpráva

Autoři: doc. Ing. arch. Zdeněk Makovský, Ing. arch. Daniel Makovský, Ing. arch. Adam Sirotek, Ph.D.; spolupráce Ing. Lukáš Poláček, Ing. arch. Petr Štukheil

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

31. 1. 2019 14:38:19. Re: Bytový dům Metodějova. a.d.o.praha

 
 
 
 

31. 1. 2019 14:38:19. Re: Bytový dům Metodějova. a.d.o.praha

  Slušný paneláček, vcelku dobré. Co dispozice?

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz