Bytový dům Mydlářka

Bytový dům Mydlářka

ulice Mydlářka, Praha 6 - Dejvice

(8. 3. 2019) Doležel Architekti

   
 
 
 
 

Bytový dům Mydlářka

Novostavba bytového domu je součástí postupné kultivace dejvického bytového komplexu z padesátých let 20. století, která vzniká ve spolupráci s Úřadem Městské části Praha 6. Zahrnuje umístění dětského hřiště, mateřské školy a dvou bytových objektů doplňujících severní uliční frontu podél ulice Mydlářka. Jedním z těchto objektů je dům, jenž nahradil nevyužívaný přízemní objekt.
Novostavba o jednom podzemním a čtyřech nadzemních podlažích střešní atikou nepřesahuje římsy sousedních domů, ale snaží se na omezeném pozemku proluky využít plošný potenciál asymetrickým „vystoupením" z roviny fasády okolních domů a nenásilně tak oživit jednotvárnost uliční fronty. Hlavní vstup je veden z ulice přes předzahrádku. Vjezd do podzemních garáží ve vnitrobloku byl vyřešen přes autovýtah a točnu ke čtyřem parkovacím stáním.
Centrem dispozice je komunikační jádro s tříramenným schodištěm a proskleným výtahem. V 1. NP je umístěn jeden menší byt, ve 2. až 4. NP se nachází na každém patře jeden byt s obdobnou dispozicí. Denní část je orientována k jižní prosklené fasádě s lodžií, při severní fasádě jsou ložnice. V centru dispozice je koupelna, wc a šatna.
Obě fasády jsme vzhledem k orientaci řešili odlišně. V kontrastu s tradičními zděnými bytovkami je jižní fasáda prosklená a po celé šířce výrazně horizontálně členěná lodžiemi. Vertikalitu fasádě dodávají posuvné stínicí panely posazené na samou hranu lodžií. Severní fasáda je kombinací francouzských oken s obkladem ze sendvičových velkoformátových hliníkových panelů.
Konstrukční systém tvoří dvě příčné nosné železobetonové stěny a ztužující schodišťové jádro s deskovými stropy a konzolami.
Autorská zpráva

Autor: Ing. arch. František Doležel; spolupráce Ing. et Ing. arch. Miroslav Klofáč, Ing. arch. Vojtěch Kolínský, Ing. arch. Vojtěch Kramář, Ing. Helena Doleželová, Ing. Filip Novák

 

 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz