Bytový dům Mydlářka

Bytový dům Mydlářka

ulice Mydlářka, Praha 6 - Dejvice

(8. 3. 2019) Doležel Architekti

   
 
 
 
 

Bytový dům Mydlářka

Novostavba bytového domu je součástí postupné kultivace dejvického bytového komplexu z padesátých let 20. století, která vzniká ve spolupráci s Úřadem Městské části Praha 6. Zahrnuje umístění dětského hřiště, mateřské školy a dvou bytových objektů doplňujících severní uliční frontu podél ulice Mydlářka. Jedním z těchto objektů je dům, jenž nahradil nevyužívaný přízemní objekt.
Novostavba o jednom podzemním a čtyřech nadzemních podlažích střešní atikou nepřesahuje římsy sousedních domů, ale snaží se na omezeném pozemku proluky využít plošný potenciál asymetrickým „vystoupením" z roviny fasády okolních domů a nenásilně tak oživit jednotvárnost uliční fronty. Hlavní vstup je veden z ulice přes předzahrádku. Vjezd do podzemních garáží ve vnitrobloku byl vyřešen přes autovýtah a točnu ke čtyřem parkovacím stáním.
Centrem dispozice je komunikační jádro s tříramenným schodištěm a proskleným výtahem. V 1. NP je umístěn jeden menší byt, ve 2. až 4. NP se nachází na každém patře jeden byt s obdobnou dispozicí. Denní část je orientována k jižní prosklené fasádě s lodžií, při severní fasádě jsou ložnice. V centru dispozice je koupelna, wc a šatna.
Obě fasády jsme vzhledem k orientaci řešili odlišně. V kontrastu s tradičními zděnými bytovkami je jižní fasáda prosklená a po celé šířce výrazně horizontálně členěná lodžiemi. Vertikalitu fasádě dodávají posuvné stínicí panely posazené na samou hranu lodžií. Severní fasáda je kombinací francouzských oken s obkladem ze sendvičových velkoformátových hliníkových panelů.
Konstrukční systém tvoří dvě příčné nosné železobetonové stěny a ztužující schodišťové jádro s deskovými stropy a konzolami.
Autorská zpráva

Autor: Ing. arch. František Doležel; spolupráce Ing. et Ing. arch. Miroslav Klofáč, Ing. arch. Vojtěch Kolínský, Ing. arch. Vojtěch Kramář, Ing. Helena Doleželová, Ing. Filip Novák

 

 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz