Bytový dům Na Bendovce

Bytový dům Na Bendovce

(19. 12. 2013) Více malometrážních bytů na jednom podlaží díky tenkostěnné konstrukci od Lindabu.

 
 
 
 

Bytový dům Na Bendovce

Více malometrážních bytů na jednom podlaží díky tenkostěnné konstrukci od Lindabu.

Začátek výstavby - nosná konstrukce z tenkostěnných ocelových profilů LindabConstruline.
Ve staré části pražských Bohnic vzniká komorní třípodlažní bytový dům Na Bendovce, který poskytne celkem 15 malých bytů v dispozici 1+kk o průměrné ploše 32 m2. Původní studie zděné stavby počítala se čtyřmi byty 1+kk na každém podlaží; dům by tak měl celkem 12 bytů. Díky změně technologie výstavby na systém montovaného objektu LINDAB STAVBY s ocelovým skeletem LindabConstruline z tenkostěnných ocelových pozinkovaných profilů mohla být vzhledem k menším tloušťkám nosných stěn dispozice změněna na pět bytů na každém podlaží. Dům je tak příkladem, jak technologie od Lindabu pomáhá rozšířit užitnou plochu objektů – a to nejen bytových domů, ale i komerčních budov či průmyslových staveb.

Bytový dům Na Bendovce vyrůstá na místě původní zástavby. Dřívější zděný dům byl letos v květnu stržen. Nová výstavba začala úpravou stávajících základů na půdorys 9,4 x 20 m a rozšířením sklepů. Na přelomu září a října 2013 byla zahájena montáž ocelového skeletu domu. Ta je již nyní i s podlahami a částečným opláštěním vnějšího pláště deskami Fermacell dokončena. Na ni navázala montáž otvorových výplní a lešení, aby mohly pokračovat práce na vnějším opláštění a zaklopení střechy. Generální dodavatel stavby, HBW Holding, předpokládá kompletní uzavření objektu na konci roku s následným pokračováním interiérových prací: zaizolování tepelnou izolací, provedení rozvodů a instalací, následně podlah a vnitřních obkladů deskami Fermacell. Stavba bude předána investorovi, jímž je společnost Solid Reality Praha,  do konce března 2014 ke kolaudaci.
Detail interiéru bytového domu Na Bendovce.
Architektura projektu je dílem studia Escadra CZ. To oživilo myšlenku populárních pražských pavlačí a dům koncipovalo tak, aby se do bytů vstupovalo přes venkovní kryté schodiště a právě pavlač. Užitná plocha každého podlaží činí 159 m2, plocha pavlače na jednom podlaží 37 m2. Zatímco dům má sedlovou střechu bez přesahů, nad pavlačí a schodištěm je střecha plochá. Veškerá nosná konstrukce všech podlaží je z tenkostěnných ocelových profilů LindabConstruline. Obsahuje obvodové nosné stěny  a mezibytové stěny z profilů Lindab se štěrbinami RY/SKY šířky 120 mm pro minimalizaci tepelných mostů a vnitřní předstěnou, nosné stropy a konstrukci krovu z dalších profilů Lindab tvaru C a U výšky 200 mm. Obvodové stěny obsahují 120 mm izolace mezi profily, 50 mm ve vnitřním instalačním roštu a 100 mm kontaktního zateplení na fasádě. Součinitel prostupu tepla stěnou je 0,16 W/m2K. Obvodové stěny, nosné vnitřní mezibytové stěny i stropy jsou opláštěny sádrovláknitými deskami Fermacell, které zajišťují dostatečnou statickou odolnost konstrukcí, mají vysokou protipožární odolnost a vyhovují náročným požadavkům na akustiku. Na střechu bude použita krytina se stojatou drážkou v zaklapávací variantě – LindabClick v barvě stříbrná metalíza, která je doplněna odvodněním LindabRainline ve stejném barevném odstínu. Krytina bude kromě střechy použita i na opláštění stěn třetího podlaží vyjma stěny pavlače.

Pavel Růna, jednatel a ředitel divize Profil společnosti Lindab s. r. o., k využití technologie LINDAB STAVBY u bytového domu Na Bendovce uvedl: „Díky technickému řešení od Lindabu, kdy se z původní zděné stavby stal montovaný objekt se skeletem z prvotřídní švédské oceli, se mohl počet bytů zvýšit o celou třetinu, aniž by to bylo na úkor jejich užitné plochy. Kromě zvýšení počtu bytů navíc lehká tenkostěnná konstrukce LindabConstruline zajišťuje domu větší stabilitu i odolnost vůči povětrnostním vlivům. Pro technologie od Lindabu je charakteristická i rychlost výstavby: první majitelé bytů se do domu Na Bendovce budou stěhovat po kolaudaci již na jaře příštího roku.”
podle podkladů společnosti LINDAB

Výstavba ocelové konstrukce dosáhla střechy. Detail exteriéru: hrubá stavba se blíží k dokončení. Od zahájení výstavby nosné konstrukce uplynulo zhruba 1,5 měsíce.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz