Bytový dům Nová Landhauska

Bytový dům Nová Landhauska

Košická; U Vršovického nádraží, Praha Vršovice

(18. 2. 2019) MS architekti

   
 
 
 
 

Bytový dům Nová Landhauska

Funkční, sledující „valu efor money“ a současně poetické architektonické řešení definuje náš návrh bytového domu Nové Landhausky v pražských Vršovicích. Mortiz Gröbe zhmotnil na stráni nad Botičem svou představu ráje na zemi – vily obklopené vinicemi, magickým parkem a staletými stromy. Poučeni Gröbeho klasickými formami jsme do objemů a struktur dvojce budov dotvářející nároží ulic Košická a U Vršovického nádraží vepsali charakter celé oblasti.

Značný objem vrostlý do svého prostředí je členěn do dvou kontrastních hmot – ta základní a více konvenční – Aligoté podle jedné z odrůd vinné révy, původně pěstované na nedaleké vinici, se proporcemi a střízlivým pojetím architektury začleňuje do řádu ulice a okolních činžovních domů. Aligoté hostí byty vyššího středního standardu.

Jako hrozen na vinném keři uliční frontu suverénním způsobem zakončuje kontrastní forma novostavby – exkluzivní prosklený hranol pojmenovaný Pinot, exponovaný v nejvýraznější a nejatraktivnější podobě. Nabízí výhledy na vinici, park, střešní krajinu Vršovice i panorama hrany vyšehradského ostruhu, pohled na protější břeh Vltavy a Dívčí hrady přes michelský hřbet a vyvýšeniny nad Hostivařskou nádrží.

Architektonický detail bohatší v případě Pinotu, střídmější v případě Aligoté je variací na rostlinný dekor. Provedením filigránského kovaného zábradlí i propracovanými detaily odkazujeme na blízké vinice a park v sousedství. Plastické provedení masivní fasády Aligoté navazuje na tradiční výraz zástavby Vršovic a velkorysé pojetí klasických forem dokresluje charakter lokality.
Autorská zpráva


Autor: MS architekti s.r.o. – Ing. arch. Tomáš Filgas, Ing. arch. Kateřina Holotová, akad. arch. Pavel Hřebecký, Ing. arch. Simona Pacáková, doc. Ing. arch Michal Šourek, Ing. arch. Alexandr Verner 


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz