Bytový dům Pod Vyšehradem

Bytový dům Pod Vyšehradem

(18. 10. 2016) Michal Šubrt

   
 
 
 
 

Bytový dům Pod Vyšehradem

Katedra architektury Fakulty stavební ČVUT v Praze, letní semestr 2015/2016, projekt oceněn Žlutou kartou Katedry architektury

Vedoucí práce: Ing. arch. Petra Novotná, Doc. Ing. arch., Ing. Zuzana Pešková, Ph.D. - Ateliér arch. tvorby 1

Autorská zpráva:
Objekt se nachází v ulici Pod Vyšehradem v Praze. Stavební pozemek tvoří proluku, na kterou přímo navazuje objekt na jižní straně. Severní okraj ohraničuje veřejné schodiště spojující dvě ulice. Na protější straně ulice je románský kostel sv. Michala se zvoničkou a zahradou. Jednosměrná komunikace je negativem a zároveň kladem lokality, kterou tak zklidňuje. Výhodou místa je také blízkost tramvajové zastávky a rychlá dostupnost centra Prahy.

Snahou bylo vytvořit bytový dům, který nabízí spíše menší byty, převážně pro dvě osoby. Základ konceptu tvoří obdélníkový modul jako prototyp bytu. Jejich spojováním vznikají větší jednotky. Objekt stojí na dvou pozemcích, proto je opticky dělen na dvě hmoty, kde severní má bytovou funkci, která je v jižní hmotě doplněna pronajímatelnými prostory, které mohou sloužit jako ateliéry nebo kanceláře a to nejlépe přímo pro rezidenty domu.

Jižní pravidelnou část odděluje prosklený schodišťový prostor, který spolu s výtahem vytváří střed domu. Bytová severní část je řešena pomocí zasklených pavlačí, které jsou situovány na východ k prudkému svahu. Západní bohatě prosklená fasáda se otevírá do ulice s výhledem na kostel. Odstupňování a vytočení čelní fasády má více důvodů od zlepšení proslunění, až po lepší využití změny tvaru pozemku. Spodní podlaží s garážemi kopíruje dosavadní zeď zahrady. Dům obsahuje 10 bytů třech typů (1+kk, 2+kk a mezonetové 3+kk). Garáž má kapacitu 9 míst.
Parter: Z důvodu jednosměrné klidné ulice byla zvolena varianta s chodníkem jen na protější straně ulice. Na přilehlé straně chodník končí u hlavního vchodu do domu. V severní části pozemku byla vytvořena vyvýšená zahrada, z části na střeše garáží. Zahrada je koncipovaná jako poloveřejná, ale především pro obyvatele domu. Je zpřístupněna z ulice pomocí schodiště a zároveň z pavlače v 1.NP. Zábradlí na opěrné zdi je řešené pomocí dřevěných truhlíků se zelení. 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

18. 10. 2016 21:03:40. Re: Bytový dům Pod Vyšehradem. Lea Nardová
20. 10. 2016 01:33:47. Re: Re: Bytový dům Pod Vyšehradem. ok architekt

 
 
 
 

18. 10. 2016 21:03:40. Re: Bytový dům Pod Vyšehradem. Lea Nardová

  Byla jsem poučena, že žluá karta je poslední varování, před udělením červené. Případné ocenění...podobně sobecký, arogantní vstup zcela ignorující atmosféru ulice se jen tak nevidí...

20. 10. 2016 01:33:47. Re: Re: Bytový dům Pod Vyšehradem. ok architekt

  souhlasím

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

6. 10. 2022 14:46:02

Re: Elysium spa

Paráda!

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz