Bytový dům u Milosrdných, Praha 1

Bytový dům u Milosrdných, Praha 1

U Milosrdných, Praha 1

(17. 4. 2015) Autorem projektu je Zdeněk Fránek.

   
 
 
 
 

Bytový dům u Milosrdných, Praha 1

Demonstrance proti stavbě u Anežského kláštera
(ČTK) - Na chodníku před Úřadem městské části Praha 1 ve středu 15. dubna  protestovali odpůrci výstavby kontroverzní budovy plánované v blízkosti Anežského kláštera. Na akci pořádané sdružením Občanský monitoring a Asociací pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASORKD) se podle policie sešlo přes 500 lidí. Organizátoři sdělili, že protestní petici na internetu podpořilo přibližně 1200 odpůrců stavby označované jako 'maršmeloun'.

Někteří z přítomných dorazili s růžovými a šedými krabicemi na hlavách, které měly připomenout jednu z dřívějších podob navrhované fasády připomínající bonbony marshmallow. Aktivistům vyjádřili sympatie zástupci Strany zelených v čele s náměstkem primátorky Matějem Stropnickým. Na setkání se objevil i pražský radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL). "Jedná o další zděděný problém odhlasovaný v roce 2008 bohužel za poklonkování šéfa památkové péče Jana Kněžínka. Novostavba kladně posouzená v roce 2008 má zcela jinou podobu než novostavba, k níž se nyní vedou řízení," uvedl v rámci úterních interpelací při jednání magistrátu.

Protestujícím vadí, že developeři chtějí vedle památky z první poloviny 13. století v Pražské památkové rezervaci na Starém Městě postavit bytový dům se šesti nadzemními podlažími, plochou střechou a podzemními garážemi. "Připravujeme podat podnět ke kontrolnímu výboru magistrátu a Prahy 1, aby přezkoumali smlouvu a celý proces jak se stalo, že požadavky Národního památkového ústavu a ministerstva kultury se z požadavku na developera vytratily," řekl ČTK zástupce Občanského monitoringu Vítězslav Praks. Zdůraznil, že protestující nechtějí nic jiného, než o co žádalo ministerstvo kultury a Národní památkový ústav již v roce 2010.

Investorem je firma Praga Progetti e Investment italského architekta Francesca Augusta Razettiho. Tomu už chybí pouze stavební povolení, o které Prahu 1 požádal loni v prosinci. Organizátoři akce upozorňují, že investor pozemek z velké části vůbec nevlastní, ale má s pražským magistrátem uzavřenou smlouvu o smlouvě budoucí o odkupu pozemku od města. Praha má podle této smlouvy pozemek investorovi odprodat, jakmile bude stavba dokončena. V součtu má kupující zaplatit asi 28 milionů korun.

"Nyní probíhá na stavebním odboru městské části stavební řízení, přesněji vypořádání námitek zaslaných účastníky řízení. Prošetřuje se, zda jsou podklady v pořádku," sdělila mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Tajemník úřadu městské části Praha 1 František Dvořák protestujícím slíbil, že se bude celou záležitostí zabývat.

Doplněno Stavbaweb:
Vizualizace najdete ZDE.
Vyjádření Zdeňka Fránka k podobě domu najdete v článku na iDNES.cz  U Anežského kláštera vyroste bytovka se „smajlíky“. Odpůrci svolali protest.
Petice Maršmeloun versus Anežský klášter

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

 
 
 
 
50.0919207
14.4210241
Bytový dům u Milosrdných, Praha 1

Bytový dům u Milosrdných, Praha 1
U Milosrdných
Praha 1

Komentáře ke článku

 
 
 
 

6. 5. 2015 19:19:29. Dům U Milosrdných – kvalitní architektura či "urbanistické peklo"?. Stavbaweb

  13.5.2015 od 18 hod
Anežský klášter - Kostel sv. Františka
https://www.facebook.com/events/772079346241527/

18. 1. 2016 18:11:18. Re: Bytový dům u Milosrdných, Praha 1. Samuel

  Kdy se tam budou dat koupit byty ?

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz