Bytový dům v Holečkově ulici

Bytový dům v Holečkově ulici

Holečkova 26, Praha 5 Smíchov

(27. 5. 2021) DAM architekti

   
 
 
 
 

Bytový dům v Holečkově ulici

Ve svahu vilové čtvrti Hřebenka na pražském Smíchově se blíží ke svému dokončení novostavba bytového domu Holečkova 26. Budova eliptického tvaru nabídne nájemní bydlení se zahradou, ale také prostory pro obchody a služby.

 
V místech, kde se ve středověku rozprostírala vinice, stála ještě na začátku tisíciletí na vysokém zemním valu tiskařská dílna z konce 19. století. Po řadě rekonstrukcí zcela ztratila historickou a architektonickou hodnotu. „Dlouho jsme o osudu budovy s investorem Robertem Segrem, jednatelem Irnerio Praha, přemýšleli, ale po zvážení všech aspektů jsme se rozhodli stavbu odstranit a vytvořit novostavbu, která bude důstojným partnerem okolní zástavby,“ uvádí architekt Richard Doležal. Investorovi pak společně s kolegy předložil návrh na nekonvenční stavbu, která odpovídá nadčasovým architektonickým požadavkům a zároveň nenarušuje otevřenost a vzdušnost rezidenční čtvrti.
 
Proluka po tiskárně je vyplněna jen do části výšky navazující blokové zástavby. Podnožím domu je prosklený sokl, nabízející kancelářské a obchodní plochy. Na něm stojí jako solitér pětipatrová rezidenční budova, odsazená od uliční čáry a chráněná protihlukovou skleněnou stěnou, která navazuje na fasádu soklu. Dynamiku elipsy umocňují vějířovitě ustupující terasy bytů na východní straně. Podtrhuje ji i systém svislých lamel, které dávají vyniknout průběžně se měnícím sklonům fasád. „Eliptický bytový trakt je obklopen zelení historických zahrad a na jihu lemován vegetací na střeše soklu. Stojí nad uliční frontou a díky jeho transparentnímu plášti vznikají výhledy ze všech bytových pater. Byty na nižších podlažích a všechny na sever orientované pokoje se díky velkorysému prosklení otevírají do zahrad, ohromující jsou dálková panoramata při pohledu z horních pater a střešních teras, zejména jižním a východním směrem,“ zdůraznil Richard Doležal z DAM architekti.

V nižších podlažích elipsy vznikly byty menší a střední velikosti, částečně s přilehlými zahrádkami. Směrem vzhůru se plocha bytů zvětšuje a v pátém poschodí se rozprostírají čtyři velkoplošné byty s výstupem na střešní terasy. Střešní nástavby každého z těchto bytů nabízejí kromě přístupu na střechu i relaxační prostor a vlastní saunu. Fasády jsou na jižní straně koncipovány jako celoskleněné, ale i na straně severní budou velkoformátová okna na celou výšku pater. Na severovýchodní straně bytového solitéru vzniká v interiéru na úrovni zahrady celoročně využitelná zóna wellness s patnáctimetrovým bazénem, odpočinkovými prostory a barem, saunou, šatnami a sanitárním příslušenstvím.
 
Všechny byty jsou určeny k nájemnímu bydlení vysokého standardu, investor nemá v plánu je nabídnout k prodeji. Novostavba již prošla kolaudací, v následujících týdnech ji čekají dokončovací práce a poté nastěhování prvních nájemníků.
 
Tisková zpráva

Investor: společnost Irnerio Praha.
Autoři: Richard Doležal, Lenka Kadrmasová, Hana Němečková, Marek Topič; spolupráce Stella Boechat Cordeiro, Jan Holna
Hrubá podlažní plocha
Podzemní parkoviště, technické a vedlejší prostory, wellness 3840 m2
Vstupní prostory, komerční a kancelářské plochy 2120 m2
Byty: 4560 m2
Celkem: 10 520 m2
Není započítána plocha teras bytů o rozloze 1000 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2021

 
 
 
 
50.0738351
14.3934550
Bytový dům v Holečkově ulici

Bytový dům v Holečkově ulici
Holečkova 26
Praha 5 Smíchov

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz