Bytový dům Zelená Libuš

Bytový dům Zelená Libuš

(19. 5. 2020) Obyčejný panelák nebo něco víc? 

   
 
 
 
 

Bytový dům Zelená Libuš

Zdravé a komfortní bydlen, kvalitní veřejný prostor, aktivní parter s řadou obchodů a služeb, komunitní zahrada, dětské hřiště i pohodlné parkování. Řeč je o bytovém domě Zelená Libuš. Novostavba vyrostla na přelomu roku 2019 a 2020 v ulice Novodvorská v Praze 12. MS architekti navrhli dům s naplněnou ambicí vytvořit místo k životu, které propojuje bydlení na úrovni vyššího standardu a přece dosažitelné, v příjemném prostředí s dotekem přírody a snadnou dostupnost do centra Prahy.

Architekti do novostavby vložili své bohaté zkušenosti z výstavby rezidenčních projektů, urbanistických konceptů a realizací veřejného prostoru, které se promítly i do elegantního začlenění budovy v sousedství nepříliš vzhledných sídlišť. Střídmá, ale přesto důmyslná architektura může prostřednictvím vizualizací nebo fotografií připomínat okolní „paneláky“. Zážitek z návštěvy a dojmy prvních obyvatel jsou však od počátku zcela jiné.

Hlavní obytná část novostavby vyrůstá z podnože částečně vystupující hmoty podzemních garáží a předsazeného parteru se zelenou střechou. Soklová část je od té obytné oddělena pohledovým betonem, gabionovými stěnami, popínavou zelení a tmavými odstíny fasádní omítky evokující strukturu dřeva. Na první pohled zaujme vyváženost proporcí úsporných fasád, rozehraná kompozice střešních teras i nápadité propojení západní fasády domu a předsazeného parteru. V příjemném stínu východní fasády nové obyvatele potěší prostorné předzahrádky, dětské hřiště, myčka kol i komunitní zahradu s možností pěstování plodin.

Osmipodlažní novostavba nabízí mimo 66 bytů i 600 metrů čtverečních pro retail v parteru. Zelená Libuš disponuje byty od 1kk se 44 metry čtverečními až po velkorysé 5kk o 125 metrech čtverečních. „Kladli jsme velký důraz na maximalizaci ploch obytných místností. Výsledné řešení umožňuje propojením několika menších bytů, vytvořit domov i pro vícečlennou rodinu,“ říká hlavní architekt projektu Tomáš Filgas a dodává: „standardem u jednotlivých bytů je balkon, nebo lépe rozsáhlá terasa. Byty v prvním nadzemním podlaží jsme rozšířili velkorysými – v některých případech i částečně zastřešenými – předzahrádkami a bytům ustoupeného sedmého a osmého podloží náleží prostorné terasy.“

Nový bytový dům ctí udržitelné a úsporné bydlení v pravém smyslu. Dům byl totiž vybudován v energeticky úsporném standardu třída B, tedy velmi úsporný. Využity byly udržitelné materiály a technologie včetně řízeného větrání a rekuperace tepla. Vnitřní systém domu, který zajišťuje zdravé prostředí se stará také o energetické úspory i stabilní teplotu a vlhkost.

MS architekti začali s projektováním Zelené Libuše na přelomu roku 2014 a 2015. Dlouhé povolovací procesy oddálily začátek výstavby na duben roku 2018. O rok později byla dokončena hrubá stavba a prosinec roku 2019 přinesl úspěšnou kolaudaci po čtyřech letech od finálního návrhu bytového domu. 
MS architekti


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz