CAMPO Breitenlee

CAMPO Breitenlee

(19. 9. 2022) Ve Vídni se staví další sociální byty. Vytápěny budou z lokálních obnovitelných zdrojů

   
 
 
 
 

CAMPO Breitenlee

Nový stavební projekt města Vídně se nazývá CAMPO Breitenlee. V rámci něho má do léta 2024 vzniknout ve vídeňské Donaustadt 557 sociálních bytů, které budou v zimě vytápěny a v létě chlazeny ze 100 procent z lokálních obnovitelných zdrojů. Projekt sází i na komunitní a sousedské bydlení.

Po intenzivních dvou letech příprav se ve Vídni začalo se stavbou nového inovativního projektu s názvem CAMPO Breitenlee. To zde do léta 2024 má nabídnout bydlení v 557 městem podporovaných bytech. Kromě bytových prostor zde vznikne i 31 obchodních prostorů, školka a otevřít by se zde měla i ordinace lékaře. Nechybí ani dopravní napojení. O to se postarají autobusové linky i dvě linky metra, které se zde nacházejí.

Projekt CAMPO Breitenlee sází podle vídeňské radnice na komunitní a sousedské bydlení. Chybět zde proto nebudou společné zóny pro užívání více domácnostmi. Konkrétně zde mají vzniknout společenské místnosti a otevřené prostory, které by podporovaly mezigenerační sounáležitost. Prostor pro vyžití nabídnou i venkovní prostory. Projekt chce okolí stavby pojmout jako přírodní park s hustou vegetací a volnou loukou. Vzniknout zde má i kurt pro plážový volejbal nebo prostor pro komunitní zahradničení v rámci tzv. urban gardeningu.  

Stoprocentní lokální využití obnovitelných zdrojů energie
Prim hraje i využití lokální obnovitelné energie pro vytápění a chlazení. Vysoce inovativní energetický systém umožňuje zásobování 100procentní místně vyráběnou obnovitelnou energií. Realizaci umožní hlubinné vrty, komponentní aktivace železobetonových stropů, studny, vysoce účinná tepelná čerpadla a fotovoltaický systém. Chybět nebude ani zeleň. Právě zelené fasády a střechy i intenzivně zelené prostranství včetně ovocných stromů podél základní linie mají zajistit přirozené chlazení a příjemné mikroklima. Projekt je navíc plánován s roční místní přebytkovou výrobou obnovitelných energií, ročním čistým nulovým dovozem energie a čistými nulovými emisemi CO2. Díky tomu se tato čtvrť Vídni vyplatí a zůstane cenově dostupná.

Tisková zpráva

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz