Casa Bubik – rodinný dům pod Čantoryjí

Casa Bubik – rodinný dům pod Čantoryjí

Nýdek ve Slezsku

(21. 6. 2018) Marta Balážiková, Ondrej Balážik

   
 
 
 
 

Casa Bubik – rodinný dům pod Čantoryjí

Travnatý jižní svah pod hlavním hřebenem Slezských Beskyd s nejvyšší horou Čantoryjí. Hradba vzrostlého stromořadí na severní hranici pozemku, jedinečný panoramatický výhled otevírající se směrem na východ, jih a západ. Dvorek, průjezd, stodola, venkovní pes a žádné ploty.

Pohledově betonová východní fasáda domu, obrácená k sousedním pozemkům, je trochu přísnější a nepřístupnější než ostatní, aby bylo jasno, přesto prolomena širokým vstupním otvorem s dřevěnými vraty. Do údolí projevuje stavba svoji přívětivější, modřínovým dřevem obloženou tvář. Modřínový strop terasy prochází skrze prosklenou stěnu do interiéru centrálního obytného prostoru a pak dál do všech místností.
Severní vstupní fasáda s krytým závětřím je zvoucí, ale sebevědomá, přístupná přes malý dvorek se skladem palivového dříví při západní zdi garáže. Betonové lícové zdivo se zde prolíná s dřevěným obkladem tu fasády, tu stropu. Garáž pro dvě auta tvoří samostatné křídlo objektu, umístěné na severní straně pozemku v blízkosti veřejné komunikace kolmo na hmotu obytného domu. V krytém prostoru mezi garáží a domem je umístěna venkovní kuchyně s letním posezením. 
Střecha i střešní svody jsou o něco masivnější, než bylo původně zamýšleno. Dali jsme si říct od místních mistrů, co znají zdejší zimy. Stodola jako klícka pro sekačku se sklípkem na brambory a kotcem pro psa Vipa, a za ní ukryté tepelné čerpadlo systému vzduch- voda.  Dům mnoha tváří, dalo by se říci…

Konstrukce: Obvodová konstrukce kombinuje zdivo z betonových pohledových tvárnic s vloženou izolací a betonové zdivo s větranou minerální izolací a modřínovým obkladem. Konstrukci střechy tvoří soustava dřevěných příhradových vazníků se styčníkovými destičkami pokrytá TiZn plechem s předzvětralou úpravou. Modřínová okna jsou opatřena trojitým zasklením. Do betonové hlazené podlahy je instalován topný systém, v tuhých zimách či pro navození pocitu instantního tepla je možno použít krbových kamen. 

Autorská zpráva
Foto: Marek Hrubý

 

Autoři: Marta Balážiková, Ondrej Balážik; spolupráce Katarzyna Bubik
Užitná plocha: 241 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2014

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz