Casa Fly

Mallorku, navzdory mantře o baště masového turismu, charakterizuje především nádherná krajina s kamennými městečky. Původní stavby nás fascinovaly, zvláště světelná atmosféra jejich interiérů. Proto jsme chtěli navrhnout dům, který by se jim přiblížil – v současném tvarosloví, ale s tradičními prvky místní architektury. To vše v synergii s energetickým konceptem, založeným na přirozené akumulaci energie v masivních stěnách. Typická kamenná fasáda byla zhotovená technologií nasucho ukládaných kamenných bloků, která má na Mallorce tradici a od roku 2018 je zapsaná jako součást kulturního dědictví UNESCO.

Klienti nás oslovili na základě dřívější spolupráce, součástí zadání byl i výběr místa včetně ověření potenciálu pozemku a jeho možností. Podařilo se nám najít parcelu se čtyřmi vzrostlými borovicemi.
 
Vzhledem k přísným regulativům vilové čtvrti jsme ve strmém svahu navrhli kompaktní stavbu osazenou. Na severní straně jsme vytvořili patium, umožňující příčné provětrávání interiérů, navíc prosvětluje spodní podlaží. Energetický aspekt projektu byl pro nás od začátku důležitý: chtěli jsme minimalizovat období, kdy je nutné místnosti chladit klimatizací. Navrhli jsme fasádu s několika vrstvami, která dokáže akumulovat teplo, takže přispívá k dobré energetické bilanci domu. Platí to nejen pro chlazení, ale i pro vytápění. Masivní vzhled kamenné fasády člení štíhlé desky podlaží z prefabrikovaného betonu. Okna jsme usadili hluboko ve stěnách, abychom zabránili přehřívání interiéru. Místní motiv okenic jsme interpretovali do velkoplošných posuvno sklopných panelů s lehkým dřevěným rastrem. Mimo jiné přispívají ke hře světla a stínů uvnitř vily. Dům se může větrat přirozeným způsobem, komínovým efektem pomocí světlíku uprostřed dispozice nad schodištěm. Interiér jsme ladili záměrně jednoduše, abychom nechali vyniknout na míru vyrobeným prvkům. Autenticitu stavby svojí strukturou dotváří tradiční vápenná omítka.

Měli jsme možnost na projektu pracovat jako autorský a technický dozor investora až do chvíle samotného zařizování jednotlivých místností. Poznali jsme tak místní specifickou stavební kulturu a také zvyklosti. Posílily naše přesvědčení, že architektura musí respektovat historický a kulturní kontext místa.

Autorská zpráva
Foto: Tomeu Canyellas

Autoři: Radoslav Buzinkay, Andrej Ferenčík, Jakub Viskupič, Ján Šimko; spolupráce 3de3arquitectes
Projekt: Helena Kučerová
Projekt management: About Living
Dodavatel stavby: Grupo Ferrá
Truhlářské práce: Nadal mobiliari
Zahrada: Mallorca Eden Jardin
Zastavěná plocha: 266,96 m²
Podlažní plocha: 402,37 m² (rozměry 20 x 13,75 m)
Užitná plocha: 304,42 m²
Plocha pozemku: 1150 m²

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*