CCTV Tower - nové sídlo čínské státní televize

CCTV Tower - nové sídlo čínské státní televize

(18. 5. 2012) Peking 17. května (ČTK) - Po deseti letech výstavby bylo v Pekingu uvedeno do provozu nové ústředí čínské státní televize (CCTV). Futuristicky vyhlížející budovu, která má symbolizovat nástup Číny na světovou scénu, navrhli německý architekt Ole Scheeren s nizozemským architektem Remem Koolhaasem ze studia Office for Metropolitan Architecture (OMA).

 
 
 
 

CCTV Tower - nové sídlo čínské státní televize

Peking 17. května (ČTK) - Po deseti letech výstavby bylo v Pekingu uvedeno do provozu nové ústředí čínské státní televize (CCTV). Futuristicky vyhlížející budovu, která má symbolizovat nástup Číny na světovou scénu, navrhli německý architekt Ole Scheeren s nizozemským architektem Remem Koolhaasem ze studia Office for Metropolitan Architecture (OMA).

CCTV (zdroj: OMA)
Budova CCTV-Tower vysoká 234 metrů se nachází v obchodním centru Pekingu. Sestává ze dvou věží ve tvaru L spojených křížem u paty, které ve výšce 160 metrů spojuje 70metrový pravoúhlý výčnělek. Její výstavba podle neobvyklého návrhu z přelomu tisíciletí začala v roce 2004. Hrubá stavba byla dokončena před čtyřmi lety, pak následovala ještě výstavba vnitřních částí budovy. Jako první se podle agentury DPA mají z CCTV vysílat sportovní přenosy včetně letních olympijských her v Londýně.

Jednačtyřicetiletý Scheeren o budově podle agentury DPA řekl, že ji není snadné jednoznačně vymezit. Konstrukce podle něj symbolizuje zlom a "představuje novou Čínu v jiném významu".

CCTV se začala po tvůrcích svého nového sídla ohlížet v roce 2002 krátce poté, co se Čína stala členem Světové obchodní organizace a padlo rozhodnutí, že v roce 2008 uspořádá letní olympijské hry. Tyto okamžiky podle Scheerena vysvětlují, proč se v zemi ujaly neobvyklé architektonické návrhy.

Číňané podle agentury DPA nemají státní televizi příliš v oblibě, funguje totiž jako nástroj propagandy vládnoucí komunistické strany. Nadšeni prý nejsou ani z CCTV-Toweru, které se kvůli neobvyklému tvaru prý začalo říkat "velké boxerky".

Cenu projektu jeho tvůrce sdělit odmítl, podle odhadů ale půjde o stovky milionů dolarů.

CCTV (zdroj: OMA) CCTV (zdroj: OMA)

Doplněno Stavbaweb:

Podrobne informace o projektu naleznete na stránkách OMA
zde.
Více informací o konstrukci CCTV naleznete na stránkách autorů konstrukčního řešení
ARUP nebo ve formátu PDF zde.Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz