Centrální hřbitov v Havířově-Šumbarku má novou smuteční síň

Centrální hřbitov v Havířově-Šumbarku má novou smuteční síň

(7. 10. 2019) Interiéry zdobí omítky imitující pohledový beton od výrobce LB Cemix

   
 
 
 
 

Centrální hřbitov v Havířově-Šumbarku má novou smuteční síň

Město Havířov dokončilo v loňském roce jednu z nejnáročnějších investičních akcí - rozšíření hřbitova v Havířově-Šumbarku. Součástí bylo i postavení nové smuteční síně, jejíž interiéry zdobí omítky imitující pohledový beton od výrobce LB Cemix.

Stavba smuteční síně má atypické křivky pocházející z dílny projekční kanceláře Projekt 2010 s. r. o. Na obdélníkovém půdorysu přízemní části se nachází vstupní a komunikační část síně, včetně technického a provozního zázemí. Vyšší část reprezentuje válec o elipsovitém půdorysu, ve kterém je situován prostor centrální obřadní síně.

Fasáda objektu si ponechává strohý a moderní výraz, který na sebe nepoutá nežádoucí pozornost. Je řešena jako provětrávaná, s obkladem ze sklovláknobetonových desek se strukturovaným povrchem. Zatímco nižší část objektu je laděná do tlumeného odstínu světle šedé (přírodní beton), vyšší část objektu navrhli projektanti v rezavě červeném odstínu.

S barevným řešením fasády objektu koresponduje i interiér. Převážnou část vnitřních omítek tvoří materiály LB Cemix, s.r.o. imitující pohledový beton. Imitace betonu dosáhli řemeslníci díky kombinaci dvou typů kreativních omítek o různé zrnitosti. Každá z použitých omítek byla probarvena do jiného odstínu, a tím je dána výsledná barevnost. Omítky se na podklad nanášejí speciální technikou pomocí nerezového hladítka. Nejprve se na dostatečně vyrovnaný a napenetrovaný podklad celoplošně nanáší Cemix MAGIC DECOR LIGHT o zrnitostí 1,0 mm. Tato omítka se následně lehce zatočí plastovým hladítkem. Po vyschnutí se do povrchu vtírá Cemix MAGIC DECOR FINE, která se vyznačuje velmi jemnou strukturou. Řemeslníci dosáhli kýženého efektu tahy naplocho položeného hladítka, přičemž druhá vrstva omítky nesmí celoplošně překrýt podklad. Naopak v něm musí být viditelné drobné prohlubně a nerovnosti. Před realizací byly projektantem a dozorem investora schváleny vzorky a barevné řešení kreativních omítek. Současně bylo nutné před realizací všechny řemeslníky zaškolit, aby materiál nanášeli jednotnou technikou. Výsledný efekt se odvíjí od řemeslné zručnosti i správné techniky nanášení,“ říká za společnost LB Cemix její projektový specialista Marek Pňaček. Zhotovitelem stavby je společnost Ridera stavební, a.s. se sídlem v Ostravě.

S imitací betonu na stěnách ladí keramická dlažba na podlahách v odstínu přírodního betonu. Naopak kontrastně působí dřevěné obklady z hoblovaných latí v hřejivém odstínu americká třešeň, které se objevují v částech místností, včetně hlavní obřadní síně.

Práce na rekonstrukci centrálního hřbitova v Havířově – Šumbarku zahrnovaly kromě výstavby nové smuteční síně i rozšíření kapacity pohřebiště a opravu přístupových komunikací a rozšíření kapacity pro parkování. Práce probíhaly v několika stavebních etapách a vyšly na více než 50 miliónů korun.

podle podkladů společnosti LB Cemix

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 2. 2020 11:04:39

Re: Re: Pankrác.

Je nyní 6141.

18. 2. 2020 22:08:26

Re: Žaloba ombudsmanky kvůli Šantovce Tower

Druhá největší městská památková rezervace Olomouc má pro svoji ochranu vyhlášené ochranné pásmo, které ale nic nechrání - chybí v něm totiž výrok... Magistrátní památkáři si tak flexibilně vymýšlejí podmínky ochrany či neochrany jak se jim zamane a jak kdo přitlačí. A nemohou si to vynachválit: v památkově identickém území sem tam zamítnou nadstavbu rodinného domu a sem tam „pustí“ 22 patrový mrakodrap, jak je vidět. Dovolím si prognózu: dojemná shoda mezi špičkami už několikáté olomoucké politické garnitury a úředníky magistrátu už prošla mnohokrát ohněm, a je na ni 100% spolehnutí. Jen pro připomenutí: 3-letá nečinnost magistrátu při soudem nařízené nápravě zrušené části územního plánu a při nevyhlášení dílčí stavební uzávěry, kladné stanovisko šéfky magistrátních památkářů (na třetí pokus) poté co ho 2x zrušil nadřízený orgán. A abych nezapomněla na „zásluhy“ jednoho z největších malých mužů Olomouce – ministra kultury Staňka, který tak dlouho odkládal jednoznačné rozhodnutí svého ministerstva k této cause, až ho pro jistotu raději vůbec nestihl udělat. Nebojte. Klapne to, A když bude nejhůř, pan Křeček není paní Šabatová. Šantovka Tower bude! A protože žijeme v právní státě, který garantuje rovnost šancí a předvídatelnost práva, po Šantovka Tower začnou v prstenci ochranného pásma kolem Městské památkové rezervace vyrůstat další a další a hanácké mrakodrápky. Magistrát totiž už nebude moci otočit na obrtlíku a další stavby nepovolit. Protože precedent je precedent, tak proč toho nevyužít? Byty v oblacích, z jejichž oken se při nedělním vepřo-zelo-knedlo a lahváči budete moci dívat na barokní skvosty hluboko pod vámi…No řekněte: kdo to má? Myslíte, že bude o zájemce nouze? A město Olomouc konečně prolomí svoji provinciálnost, konečně prorazí a stane se urbanistickou raritou Evropy. Ne kvůli už dávnou okoukanému historickému jádru, ale kvůli náhrdelníků „Nabob“ Towerů kolem něj.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz