Centrum Karlovo náměstí, Praha
Adresa: Karlovo náměstí, Praha 2
Investor: GE Capital Golub Europe, L.L.C.
Architekt: Jiří Buček, Radim Kousal, James Goettsch, SIAL Liberec / Lohan Associatess, Chicago
Projekt: Jiří Tauš, Steve Niles, Steve Cavanough SIAL Liberec / Lohan Associatess, Chicago
Konzultant: Otto Dvorak, CDI, Praha
Statika: Thornton — Tomassetti Engineers, Chicago
Profese: Building Services Group, Tonbridge, England
Dodavatel: Metrostav, a. s.
Dodavatel fasády: SIPRAL, a. s.
Realizace: 2/2000 — 7/2002
Hlavní užitná plocha: 14 900 m2 kanceláří / 5 600 m2 obchodní plocha
Užitná plocha podzemních podlaží: 8000 m2
Celková podlažní plocha: 28 500 m2
STAVEBNÍ NÁKLADY
Celkové brutto náklady projektu: 40 mil. EUR
Centrum Karlovo náměstí na nároží Karlova náměstí a Resslovy ulice reflektuje tradiční pražské městské polyfunkční paláce s kancelářemi, obchody a službami. Zároveň je svébytným příspěvkem výrazu 21. století.
Klidná U — forma kancelářské části koresponduje s charakterem této části Nového města. Je posazena nad prosklenými obchodními podlažími — parterem a prvním patrem, které svým utvářením přinášejí drobnější měřítko a dynamiku.
Dvorní atrium je ve 2. podlaží lemováno obchodní galerií s restaurací. Velkorysé transparentní zastřešení atria je ve výši hlavní římsy paláce.
Kancelářské provozy ve 3. — 6. podlaží jsou koncipovány jako flexibilní pronajímatelné plochy s jedním hlavním vstupem a jádrem, v koncových polohách najdeme servisní požární schodiště a výtah. Toto řešení umožňuje individuální dispoziční řešení plochy od 200 m2do velikosti celého podlaží.
Standardem kancelářské části je vysoká úroveň materiálu, sofistikovaná klimatizace, zdvojené podlahy, nadstandardní vnitřní prostorové řešení, springlerový a zabezpečovací systém. V ustoupené střešní nástavbě jsou rovněž umístěny kancelářské provozy ve dvou, resp. v nárožní části ve třech úrovních.
1. a 2. suterén zahrnuje technické a servisní provozy domu. V 1. suterénu je umístěna trafostanice, náhradní zdroj a strojovna vzduchotechniky, ve 3. suterénu strojovna springlerů, chlazení, kotelna, požární nádrže a sklady. Kromě toho suterén zahrnuje 3 podzemní úrovně parkovacích garáží pro 143 vozů.
Železobetonový skeletový systém je navržen tak, aby vyhovoval optimálnímu pracovnímu místu v kanceláři.
Objekt je ztužen železobetonovými schodišťovými stěnami, oddilatovaná roznášecí železobetonová deska, která překlenuje eskalátorový tunel a vestibul metra umožňuje optimální umístění sloupů nadzemní i podzemní části objektu. Fasáda je tvořena kombinací transparentních skleněných ploch — první dvě obchodní podlaží, ustupující patra střešní části a tektonicky strukturované administrativní části, která je provedena v masivních matně šedostříbrných rámech s transparentním zasklením.
Publikováno v Architektuře 2003.
Petr Tak to záleží na samotném prodejci a výrobci oken, jaké bude mít stanovené dodací lhůty. Protože jemu dodá skla…
Tu technickou pomoc při zakládání první řady je fakt skvělá možnost využít. Ono to zase nestojí nijak moc a není…
Heluz je v podstatě dost populární značka výrobce stavebního materiálu v Česku, hlavně jsou známí svými dobrými izolačními vlastnostmi. Úplně…
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…