Centrum přírodovědných a technických oborů

Centrum přírodovědných a technických oborů

(19. 6. 2018) Největší stavba kampusu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem začíná 

   
 
 
 
 

Centrum přírodovědných a technických oborů

(ČTK) - V kampusu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem stavbaři převzali plochu, kde vybudují Centrum přírodovědných a technických oborů. Dosud největší stavba univerzity bude stát 700 milionů korun. Objekt musí být zkolaudován do konce roku 2019. ČTK to dne 18. června 2018 řekla mluvčí univerzity Jana Kasaničová.

Budova bude sloužit hlavně přírodovědecké fakultě. Postaví ji společně Metrostav a firma KLEMENT, s nimiž rektor Martin Balej podepsal smlouvu o zhotovení. "Pro univerzitu je tento podpis nesmírně důležitý a dá se nazvat historickým mezníkem. Čekali jsme na něj šest let," uvedl rektor.

Budova bude mít podle vítězného architektonického návrhu společnosti Pelčák a partner architekti, kterou zastupuje architekt Petr Pelčák, užitnou plochu 17.619 metrů čtverečních. "Novou budovu bude využívat zhruba 1400 studentů, 120 akademiků a 65 technických pracovníků," řekla Kasaničová. Laboratoře budou mít k dispozici také studenti fakulty životního prostředí a další akademici a studenti. "Specifickým požadavkem na projekt bylo například osm speciálních výzkumných laboratoří polytechnických oborů nebo také 230 parkovacích míst," uvedla mluvčí.

Peníze na stavbu poskytlo ministerstvo školství, část zaplatí univerzita. Záměr zařadila vláda mezi plánované investice ministerstva školství už v roce 2011, náklady odborníci tehdy odhadli na 550 milionů korun. "V době práce na projektové dokumentaci se situace na trhu pozemního stavitelství významně změnila a rozdíl rozpočtové ceny projektanta a následných nabídkových cen potenciálních dodavatelů stavby byl markantní," uvedl kvestor ústecké univerzity Leoš Nergl.

Univerzita obdržela tři nabídky, z nichž nejnižší byla s částkou 700 milionů korun. Ministerstvo školství poté schválilo navýšení státní dotace a finanční spoluúčast zvýšila univerzita.

Univerzitní kampus vzniká postupně na místě bývalého nemocničního areálu. Centrum přírodovědných a technických studií bude na místě někdejší porodnice. Proti jejímu zbourání protestovali někteří místní historici a architekti. Původní projekt stavby dokončené v roce 1937 byl dílem ústeckých architektů F. J. Arnolda a E. Kroba. Univerzita tehdy argumentovala tím, že dispozice objektu nevyhovuje potřebám výuky a rozvoji vědy a výzkumu.
Vizualizace: Pelčák a partner architekti

Doplněno Stavbaweb:

Projekt na stránkách autorů, ateliéru Pelčák a partner architekti, najdete ZDE.

Související články:
Centrum přírodovědných a technických oborů  (soutěžní návrh MS plan) 11.10.2016
UJEP zahájila veřejnou architektonickou soutěž o návrh na novostavbu Centra přírodovědných a technických oborů  18.2.2015
Do 7. října má být zbourána budova A v univerzitním kampusu 26.8.2013
Ministerstvo potvrdilo, že budova v kampusu není kulturní památka 20.3.2013
Památkáři chtějí zachování budovy ze 30. let v kampusu v Ústí 23.5.2012
Ministerstvo řeší, zda uzná starou ústeckou porodnici za památku 21.5.2012
Univerzita v Ústí nad Labem zahájila stavbu další části kampusu za 300 milionů 21.6.2011
UJEP investorům nabídla možnosti investovat do kampusu 5.11.2009
UJEP zahájila druhou etapu výstavby svého kampusu 10.9.2009

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz