Cenu za novostavbu v historickém prostředí má divadlo v Čáslavi

Cenu za novostavbu v historickém prostředí má divadlo v Čáslavi

(17. 2. 2016) Aleš Burian a Gustav Křivinka se svým týmem dostavěli budovu z 19. století.

   
 
 
 
 

Cenu za novostavbu v historickém prostředí má divadlo v Čáslavi

(ČTK) - Cenu Klubu za starou Prahu, která vyzdvihuje zdařilé novostavby v historickém prostředí, dostala dostavba Dusíkova divadla v Čáslavi od brněnského ateliéru Burian-Křivinka. Podle pořadatelů ceny se moderní architektura s divadelním zázemím a kavárnou ohleduplně včlenila mezi historické divadelní budovy a středověký hradební pás.

Aleš Burian a Gustav Křivinka se svým týmem dostavěli budovu z 19. století, která stojí v centru města a byla několikrát přestavovaná. "Důležitým kontextem je středověká hradba, která je hned vedle. Na ni stavba výtečně navazuje, neboť se na rozdíl od dalších staveb, které se k ní otáčí zády, obrací přímo k ní," uvedla porota. Dostavba rozšiřuje foyer divadla o nový dvoupodlažní prosklený prostor, v prvním patře je pak nový menší sál divadla.

Porotu zaujalo kromě kultivovaného architektonického výrazu, který vypadá jednoduše, ale je poměrně rafinovaný, řešení fasády s jemným rýhováním, "což dodává budově nový nádech," dodali porotci.

Mezi šesti nominovanými byl ateliér Burian-Křivinka ještě jednou - s budovou areálu Pálavské galerie vín Venuše v Pavlově. Opakuje se situace z několika posledních ročníků: v Praze se takové příklady citlivého vstupu nové budovy do památkově cenného prostředí už delší dobu neobjevují, konstatovala porota.

"V Praze nad kvalitou vítězí kvantita, na těch nejlepších, nejlukrativnějších a nejlépe umístěných parcelách jako by se dělalo všechno pro to, aby se tam vůbec nedostala kvalitní architektura," řekl ČTK člen poroty ceny klubu Richard Biegel. V Praze podle něj vítězí peníze a představy developerů po co nejvyšším možném zisku z daného místa. Podstatné je také to, že v hlavním městě téměř neexistují architektonické zakázky, které by zadávaly veřejné instituce.

Jednou z těch, která vedla ke zdárnému výsledku, byla soutěž na budovu Národní technické knihovny. "Tu také klub svou cenou odměnil," připomíná Biegel vítěze roku 2009, ateliér Projektil. Kde není objednavatel, nemůže být výběr, natož kvalitní výběr, doplňuje. Jako nejzdařilejší realizace v historickém centru Prahy připomíná hotel Metropol na Národní třídě či dostavbu na Můstku, palác Euro - ten však vznikl ještě v době, kdy cena klubu neexistovala.

Odstrašující příklady novostaveb jsou podle Klubu za starou Prahu Myslbek Na Příkopech, nedaleké Palladium, Quadrio na Národní třídě nebo Florentinum na Poříčí. "Florentinum - to je stavba, která svým měřítkem patří do úplně jiného města, než je Praha, takovými stavbami se naše cena vůbec nezabývá," říká historik architektury a člen poroty ceny Rostislav Švácha.

Naopak všechny letos nominované stavby podle něj povyšují svá místa na novou kvalitativní úroveň. "Přinášejí jim nejen zajímavou architekturu, ale poslouží jim dobře i po funkční stránce a vždy dávají podnět ke zkulturnění svého okolí. Tento bonus patří ke klíčovým hodnotám, jaké porota soutěže od počátku sleduje," říká Švácha.

Doplněno Stavbaweb:
Dostavba divadla již byla oceněna v 9. ročníku soutěžní přehlídky realizovaných staveb BRICK AWARD 2013–2014 Cihla v 21. století. Cenu ČKAIT získali za provedení rekonstrukce a dostavby Dusíkova divadla v Čáslavi hlavní stavbyvedoucí Jaroslav Vaňátko, stavbyvedoucí Ing. Ivan Popl a Jan Moravec. Cena byla udělena za odborné vedení stavby složité, technicky náročné rekonstrukce a za kvalitně odvedenou práci včetně řemeslně dotažených detailů, v souladu se spokojeností investora i architekta díla.

Projekt dostavby Dusíkova divadla na stránkách autorů.
Dusíkovo divadlo Čáslav

Související člíánky:
Pozvánka na vyhlášení vítěze 12. ročníku Ceny Klubu Za starou Prahu 11.2.2016
Šest staveb má nominaci na Cenu Klubu za starou Prahu 22.1.2016

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

18. 2. 2016 18:20:48. Re: Cenu za novostavbu v historickém prostředí má divadlo v Čásl... jadran

  Nejen hloupost a malost, ale i zoufalá snaha předvádět se vede všeznnálky z Klubu za starou Prahu (které je to jediné správné období? Středověk? Neměly by se zbourat všechny ty barokní paláce počínaje Valdštejným?). Stejný povyk (navíc se zřetelně antisemitským podtextem) se strhl, když místo páchnoucí středověké zástavby bývalého Židovského města vznikla dnešní Pařížská a její okolí - jedno z nejpříjemnějších míst v centrální a historické části města. Stejně rádoby "světové" argumenty, stejné dovolávání se zahraničních "autorit", doba se mění, lidská hloupost a omezenost zůstává. A nakonec z vyjádření kunsthistorika Šváchy vyplývá, že za vším je temná nenávist (asi závist vůči schopnějším - v tomto případě zejména Ing. arch. Cíglerovi) a celá ta maškaráda kolem "ceny" má zase jen a jen posloužit k nenávistným plivancům vůči nesporně kvalitním a povedeným stavbám Florentina či Quadria....a používat nesporně kvalitní realizaci přístavby divadla v Čáslavi je jenom ubohý pokus zakrýt, o co těmto lidem ve skutečnosti jde. Nakonec podvodně upravený a prezentovaný návrh onoho onoho. "maršmelounu" o nich vypovídá víc jak dostatečně.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz