Certifikovaný pasivní dům Vřesina

Certifikovaný pasivní dům Vřesina

(17. 12. 2013) Architektonický návrh – Ing. arch. Petra Malá, Chytrý dům s.r.o.
Projektová dokumentace, realizace stavby - CHYTRÝ DŮM s.r.o.
Certifikace domu – Centrum pasivního domu

 
 
 
 

Certifikovaný pasivní dům Vřesina

Architektonický návrh – Ing. arch. Petra Malá, Chytrý dům s.r.o.
Projektová dokumentace, realizace stavby - CHYTRÝ DŮM s.r.o.
Certifikace domu – Centrum pasivního domu



Záměrem a zadáním investora bylo postavit moderní rodinný dům v příjemné lokalitě, s vysokým komfortem bydlení, zdravým vnitřním prostředím a samozřejmě nízkými provozními náklady. Dům se tedy navrhoval jako pasivní již ve fázi architektonické studie. Stavební parcela se nachází v zastavěné části obce Vřesina, okr.Ostrava. Pozemek je mírně svažitý k jihu s krásným výhledem na údolí a městskou část Poruba.

Architektonické řešení
Dům je umístěn v SZ části pozemku. Architektonické řešení odpovídá funkci ochranné před klimatickými vlivy a hlukem a zároveň otevřeně komunikuje se zahradou a vysokými stromy na jihovýchodě. Na SZ straně domu se nachází samostatné kryté garážové stání s kůlnou. Stavba má jednoduchý kompaktní tvar s čtvercovým půdorysem, čímž se výrazně eliminují tepelné mosty. Jednoduchost domu je zvýrazněna pečlivě realizovanými konstrukčními detaily.

Konstrukčně se jedná o dřevostavbu z lehkého skeletu s difuzně otevřenými skladbami Insowool s povrchovou úpravou STO Silco. Mladá rodina se stěhovala z centra města, měla od počátku požadavek na používání přírodních materiálů. Dřevo je použito na nosnou konstrukci, modřínový obklad ve 2. NP. Dále lze jmenovat tepelnou izolaci střechy z foukané celulozy.

Technické řešení
Dům je navržen jako jedna bytová jednotka s dispozicí 5 + kk. Jsou dodrženy základní principy navrhování pasivních domů. Obytné místnosti jsou orientovány na JV a JZ stranu, technické místnosti (koupelna, WC, šatna, komora) na SV a SZ stranu. Tomuto členění odpovídá také velikost oken. V obytných místnostech jsou okna velká, aby bylo maximálně využito pasivních solárních zisků. V technických místnostech naopak malá, zajišťují pouze přirozené osvětlení a při nulových slunečních ziscích minimalizují tepelné ztráty. Díky celkové optimalizaci velikosti a parametrů oken bylo docíleno, že okna mají aktivní bilanci tepelných zisků a ztrát. Bylo dosaženo hodnoty měrné roční potřeby tepla na vytápění = 15 kWhm2.rok.

V projektu a také na stavbě byl kladen velký důraz na provedení vzduchotěsné vrstvy, díky tomu byla naměřena hodnota vzduchotěsnosti n50 = 0,32 h-1, což je cca o polovinu lepší parametr, než je kladen na pasivní domy. Důsledně jsou eliminovány veškeré tepelné mosty, jednak se snížila energetická náročnost domu a také se zajistilo bezproblémové fungování konstrukcí v detailech.

Stavebníci kladli důraz na jednoduchost řešení. Oproti původnímu záměru bylo upuštěno od krbových kamen. Vytápění, příprava teplé vody a větrání je zajištěno kompaktní jednotkou se záložním elektrokotlem. 

Použité materiály STO
Fasáda rodinného domu (podklad dřevovláknité desky Hofatex) – STO Level Uni + STO Silco
Sokl rodinného domu – STO Baukleber + EPS Perimeter + STO Silco
Přístavba kryté stání (podklad desky OSB/3) – STO Armat + STO Silco
podle podkladů společnosti STO
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Sustainability

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz