Chata nebo rodinný dům

Chata nebo rodinný dům

Hůrky

(30. 6. 2021) 2xpa architektonický ateliér

   
 
 
 
 

Chata nebo rodinný dům

Stará chata byla odstraněna, na původním půdorysu je postavena nová. Slouží vlastně jako malý rodinný dům. A může být nápovědou na obecně kladenou otázku, jak má být velký obytný prostor s kuchyní. V tomto případě jsme všechno řešili střídmě. Velkorysé je prosklení s výstupem na zahradu a výhledem na les.

 
Obdélnou hmotu stavby zakončuje střecha o různých sklonech, která navazuje na střechu ponechaného přístřešku (kůlny). Zároveň tak vytváří prostor pro venkovní posezení v návaznosti na kuchyni.

Dům je zděný se zateplením, obložený latěmi. Strop a krov je dřevěný, střecha plechová.

Autorská zpráva
Foto: Michal Ureš


Autor: Ing. arch. Pavel Podlipný       
Zastavěná plocha: 88 m2
Užitná plocha: 95,0 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

 
 
 
 
49.0510309
15.1366648
Chata nebo rodinný dům

Chata nebo rodinný dům
Hůrky

Komentáře ke článku

 
 
 
 

2. 7. 2021 13:24:37. Re: Chata nebo rodinný dům. Lae Nardová
2. 7. 2021 16:03:14. Re: Re: Chata nebo rodinný dům. Jitka

 
 
 
 

2. 7. 2021 13:24:37. Re: Chata nebo rodinný dům. Lae Nardová

  Kultivovaná stavba...která tam prostě patří...
Navozuje otázku, jestli má smysl prodlužovat agónii soucialistického reliktu rozlišování rodinného domu a tzv. rekreačních staveb, které nezřídka slouží pro trvalé bydlení. No a? Je skutečně veřejným zájmem, hlídat, jestli se na chatě náhodou nebydlí celoročně?

2. 7. 2021 16:03:14. Re: Re: Chata nebo rodinný dům. Jitka

  Je to věc navazující legislativy. Nevím, jestli to stále platí, ale bylo povinností obce udržovat sjízdné komunikace, které vedly k trvale obydleným domům. A to stojí peníze, které má obec podle počtu trvale hlášených obyvatel. Navíc k pozemkům rodinných domů musí vést veřejná komunikace - k chatám ne. Další rozdíly mohou být v hypotékách, pojištění a kdoví v čem ještě. Dnes už vám nikdo nebrání bydlet na chatě trvale, dokonce tam můžete být i přihlášený, ale na některé věci, které vyplývají ze statutu rodinného domu, nemusíte mít právní nárok.
Mimochodem, rodinné domy definuje norma, ale co jsou chaty (případně rekreační objekty) nedefinuje nic.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz