Chata Nové Hamry

Chata Nové Hamry

Nové Hamry, Krušné hory

(12. 3. 2021) NEW HOW architekti

   
 
 
 
 

Chata Nové Hamry

Dům stojí pár metrů od okraje lesa, vyrůstá směrem k vrcholkům smrků. Uhnízděný mezi stromy, téměř skrytý ve srovnání s ostatními bílými omítkami sousedních staveb; skoro to vypadá, jako by ho pohltily lesy…


Návrh vycházel z místní přírody i koloritu, v němž lze najít všechny odstíny šedé. Šedou vidíme ve stínech stromů, v žulových a čedičových skaliscích i v tmavě zeleném jehličí a kmenech smrků, typických pro Krušné hory. Od začátku bylo jasné, že fasáda a střecha domu by měla být pokryta hliníkem v podobně tmavé barvě. Struktura fasády vytvořila povrch, který nejasně připomíná naolejované černé dřevo nebo smrkové kmeny.
 
Z formálního hlediska je stavba reprezentována hranatou figurou, kde klasické prvky, jako je střecha a stěna, ustupují jasnému tvaru a splývají mezi sebou. Vnější podoba byla vytvořena skrze mnoho přesně nastavených prostorových scén interiéru a na základě klimatických podmínek (sněhové zatížení vyžadovalo strmý úhel střechy). Myšlenka „rozhledny“ zároveň určila výšku domu zevnitř. Namísto obvyklých dvou podlaží vznikly tři úrovně, každá s vlastním charakterem.

V nejvyšší úrovni dům slouží jako ateliér, knihovna a jako útočiště. Na tomto místě je možno nechat myšlenky létat... Čtvercové okno s bočnicí délky 2,5 m rámuje výhled na stromy, oblohu a krajinu. O úroveň níže najdeme kromě koupelny a otevřeného galerijního prostoru také spací koutky. Podlahu tu částečně tvoří síť, která navazuje spojení s nejnižší úrovní jak vizuálně, tak akusticky a funguje jako odpočinkový prostor. Je to místo, kde můžete popustit uzdu fantazii. Sedět v síti a nemít pevnou půda pod nohama má něco společného se snem o létání, stejně jako dívat se nahoru do nebe. Nejnižší úrovni domu dominuje společenský prostor s kuchyní a centrálním krbem – místo setkávání a konverzace. Technické zázemí se nachází v částečně zapuštěném suterénu.

V blízké budoucnosti bude dům obýván po celý rok. Z tohoto důvodu již má místa na spaní pro nejméně deset lidí. Kromě toho by také měla být rozšířena jeho energetická koncepce. V současné době se topí krbem a elektřinou. Dům je ale také vybaven připojovacími body pro střešní fotovoltaický systém a pro vertikální větrné turbíny, které pomohou realizovat myšlenku energeticky soběstačného života.

Autorská zpráva
Foto: Petr Polák


Klienti: Petra Lehká a David Zámečník
Autoři: Studio NEW HOW architekti – David Zámečník; spoluautor Radovan Záborský
Spolupráce na realizaci nosné dřevěné konstrukce: 3AE s.r.o.
Klempířské práce na střeše a fasádách: Tomáš Padevět – Poklem
Zastavěná plocha: 81 m2
Hrubá podlahová plocha: 190 m2
Užitná plocha: 140 m2
Plocha pozemku: 975 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2021

 
 
 
 
50.3600446
12.7194305
Chata Nové Hamry

Chata Nové Hamry
Nové Hamry, Krušné hory

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz