Chata v Jizerských horách

Chata v Jizerských horách

(27. 9. 2023) Markéta Cajthamlová

   
 
 
 
 

Chata v Jizerských horách

Zvolily jsme formu tradiční chalupy typickou pro Jizerské hory. Jedná se o podlouhlou hmotu zastřešenou 45° střechou s malým přístavkem s pultovou střechou, který slouží jako zádveří a sklad. Dispozice je rozdělena na třetiny: obytný prostor s kuchyní a jídelnou orientovaný na západ, na východ směřující ložnici s možností noclehu až čtyř osob, a střední část tvořící zázemí s koupelnami. Střed s koupelnami je zastropen a nad ním vznikl rezervní úložný prostor půdy.

Fasáda je řešena prkenným obkladem tmavomodré barvy. Vše, co je součástí oken, je v barvě bílé: dřevěné okenní rámy, dřevěný parapet, dřevěné žaluzie a okenice, a dále obklad pevného rohu okna. Výjimku představuje okno střešní, jehož členění navazuje na konstrukční systém střechy a okenní rámy jsou tedy v barvě střechy. Střešní krytina je navržena z tmavošedých asfaltových pásů. Dům je i s parkovací plochou do terénu usazen tak, aby byly potřeba pokud možno minimální terénní úpravy. Opěrná zeď vyrovnávající terén na severu domu je vyzděná z místního kamene pískové barvy. Sokl domu je z pohledového světlého betonu. Ze stejného materiálu jsou i nízké opěrné zídky přecházející do obrub parkovací plochy. Stání pro čtyři automobily je provedeno ze žulového perku.

Objekt je řešen jako dřevostavba; dřevo se uplatňuje plošně v celém interiéru pohledovou biodeskou na stěnách stropě a střeše. Dřevěné jsou i vnitřní dělící stěny. Podlaha je navržena z šedé cementové stěrky. Venkovní dřevěná terasa je provedena z modřínových prken. Kamenné patio je vyskládáno z místního štípaného kamene.


Autorská zpráva, redakčně upraveno
Foto: Petr Polák, Ester Havlová

Studio: Markéta Cajthamlová, Architektonická projekční kancelář
Autorky: Ing. arch. Markéta Cajthamlová, Petra Pelešková, Petra Soukalová
Rok projektu: 2019/20
Rok dokončení: 2022
Zastavěná plocha: 150 m2
Hrubá podlahová plocha: 120 m2   
Užitná plocha: 140 m
Plocha pozemku: 6000 m2
Obestavěný prostor: 650 m3  
Spolupracovali:                         
Návrh zahrady: Magdaléna Myšková-Kaščáková

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2022

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 Business Media One, s. r. o., Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz