Chateau Gbeľany

Chateau Gbeľany

Hlavná 140, 013 02 Gbeľany

(18. 9. 2017) Barokní zámek byl v letech 2014-15 přestavěn v moderní konferenční hotel.

   
 
 
 
 

Chateau Gbeľany

Slovenský barokní zámek Gbeľany má z každé strany úplně jinou tvář. Jednu historickou, druhou moderní. Nejpůsobivější je jejich symbióza v místě, kde se setkávají.

Přes 260 let starý je nádherný zámek, který byl v letech 2014-15 přestavěn s ohledem na podmínky památkového ústavu v moderní konferenční hotel Château Gbeľany. Po ukončení rozsáhlých prací působí zámek vydařenou symbiózou tradice a modernosti. Střecha přitom získala novou krytinu podle požadavků památkové péče z titanzinkových velkoformátových šablon.

Historie a přítomnost
Pohoří Malá Fatra v severozápadní části Slovenska má z krajinářského hlediska mnoho co nabídnout. V létě láká svými soutěskami, roklemi a rozmanitou flórou na pěší turistiku, v zimě nabízí strmé svahy k lyžování. Na jeho úpatí se nacházejí Gbeľany, vesnice s historií dlouhou téměř 600 let, která zve turisty na místní zámek. Barokní zámek byl poprvé zmíněn v roce 1756. V letech 2014/2015 byla provedena jeho generální oprava z prostředků Evropské unie a od té doby funguje jako hotel s konferenčním a lázeňským zázemím.

V památkově chráněné části zámku je umístěna recepce, různě velké hotelové pokoje, knihovna, kaple a vinný sklep. V moderní, dřevem obložené dostavbě uspořádali architekti ze studia Barak Architekti z Nitry konferenční a zasedací místnosti, wellness lázně s bazénem, garáže, technické prostory a fitness. Château Gbeľany vyvolává působivý dojem již z dálky svými protiklady a kontrastem mezi hravou historickou a zdrženlivou moderní architekturou. Na vlastní kůži tento dojem zažije návštěvník na nádvoří. To může být využito i pro open-air akce a díky velkorysým proskleným stěnám zároveň propojeno s interiéry.

Složité podmínky a nároky rekonstrukce
Při restaurování  a dostavbě museli architekti zohledňovat rozdílné požadavky a zájmy. Cílem zdrojů z fondů EU bylo posílení cestovního ruchu a vytváření pracovních míst v regionu. Památkový ústav dohlížel na to, aby přestavby i dostavby proběhly podle pravidel rekonstrukce historických památek. Cílem třetího subjektu, investora, bylo vybudování hotelu, který bude díky použitým materiálům s dlouhou životností a jednoduchou údržbou umožňovat hospodárný provoz. „Přijali jsme tuto výzvu a jsme hrdí, že památkáři přijali námi navrženou kombinaci starého a nového,“ vypráví architekt projektu Viktor Šabík. „Navíc se nám podařilo využít materiály, které splňují kritéria všech zúčastněných.“

Stěhování věže
Památkový ústav kladl velký důraz na zachování barokních dispozic a tvaru střechy. Z tohoto důvodu musela být zachována stávající historická dřevěná konstrukce mansardové střechy. Navíc se ukázalo, že nová střešní konstrukce musí být ze statických důvodů lehká, zároveň odolná a v některých oblastech musí být nově postavena přes existující, ale již ne nosnou konstrukci. Následně bylo nutné „odnést“ malou rozhlednu v jihozápadním křídle staré budovy a vrátit ji na původní místo jeřábem po výstavbě nové střešní konstrukce. Toto opatření zároveň umožnilo věž restaurovat a nově „obléknout“ v ideálních pracovních podmínkách.

Velkoformátové šablony na střeše
Ke krytí střechy vybrali architekti a investoři titanzinek společnosti RHEINZINK GmbH & Co. KG, Datteln. RHEINZINK vyniká šetrností k životnímu prostředí  a dlouhou životností. Je bezúdržbový po celou dobu své životnosti, protože přírodně zvětrává a přitom na povrchu vytváří  ochrannou patinu. Tato ochranná vrstva se sama přirozeně tvoří působením dešťové vody a oxidu uhličitého ve vzduchu a v případě poškození povrchu se zase sama znovu obnoví.

Pro realizaci bylo vybráno provedení prePATINA walzblank, protože „spojuje vysoce kvalitní přírodní materiál s krásnou historickou budovou a bude pomalu zrát,“ těší se Viktor Šabík. Provedení střechy (konstrukci a krytinu) zajistily společnosti Kontrakting stavebné montáže, spol. s r.o. ze Žiliny a PLUTA-STRECHY, s.r.o. z Kežmaroku. Realizace se uskutečnila z RHEINZINK- velkoformátových šablon, pouze v oblasti střechy s nižším sklonem byl použit systém dvojité stojaté drážky. Velkoformátové šablony byly zpracovány z materiálu o tloušťce 0,7 mm na rozměry stavební šířky 330 mm a stavební délky 630 mm. Polotovar byl dodáván ve formě svitků, firmou Kraal spol. s r.o. z Kysuckého Nového Mesta nastříhán na rozměry 400 x 700 mm a ty naprofilovány pro použití na střeše. Montáž byla provedena na následující konstrukci střechy (zevnitř ven):
•    historická střešní konstrukce (zevnitř viditelná nosná konstrukce)
•    sádrokartonové desky jako podhled pro následující střešní konstrukci
•    nové krokve s mezilehlou tepelnou izolací
•    paropropustná podkladní vrstva
•    kontralatě (40/60 mm)
•    dřevěné bednění (32 mm)
•    strukturní dělicí vrstva (RHEINZINK- VAPOZINC)
•    krytina z RHEINZINK- velkoformátových šablon

Každá šablona byla upevněna třemi samostatnými příponkami  (dvě nahoře a jedna ze strany). Celkem řemeslníci zpracovali na střeše  o ploše 1740 m2 okolo 15,6 t titanzinkového plechu.

Prvotřídní práce
Společnost Kraal spol. s r.o. vyráběla jako prefabrikované prvky také držáky na sněhové zábrany, systém sněhových zábran pro systém dvojité stojaté drážky a ornamentální oplechování vyhlídkové věže. Systém odvodnění dodala společnost RHEINZINK z výrobního závodu v Datteln. Nesčetné přechody u komínů a oken a také veškerých úžlabí byly provedeny s velkou řemeslnou zručností a znalostmi, protože investor a architekt kladli velký důraz na čistou a esteticky působivou práci.

Slavnostním otevřením restaurovaného zámku Gbeľany získalo městečko velmi atraktivní konferenční hotel, ve kterém se podařilo velice citlivě a poutavě spojit starý zámek s moderní přístavbou.

Hrdost je namístě
„Jsem mimořádně hrdý na to, že slovenští památkáři přijali náš koncept spojení starého s novým, přičemž nové zde získalo správnou míru a detail, které původní substanci nekonkurují, ale tvoří se zámkem harmonický celek. Pro toto dílo se nám podařilo zajistit realizaci v kvalitních přírodních materiálech, které budou krásně stárnout a dozrávat.“
Architekt: BARAK architekti, s.r.o., Ing.arch. Viktor Šabík, Nitra, Slovensko

Základní údaje o objektu
Objekt, místo: Zámok Gbeľany
Investor: soukromý investor
Architekt: Barak Architekti, Nitra, Slovensko
Provedení klempířských prací s materiálem RHEINZINK:
Kontrakting stavebné montáže, spol. s r.o., Žilina, Slovensko
PLUTA-STRECHY, s.r.o., Kežmarok, Slovensko
Kraal spol. s r.o., Kysucké Nové Mesto, Slovensko

Technické údaje
Střecha: 1740 m2, 15,6 t, velkoformátové šablony a krytí na dvojitou stojatou drážku
Materiál: Titanzinek prePATINA walzblank, strukturní dělicí vrstva VAPOZINC
Realizace: 2014-15

podle podkladů společnosti RHEINZINK ČR
Foto: RHEINZINK, Kontrakting stavebné montáže a PLUTA-STRECHY

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

  Výrobci/dodavatelé

Na Valech 22

290 01 Poděbrady

Telefon +420 325 611 057

info@rheinzink.cz

http://www.rheinzink.cz

 
 
 
 
49.2136737
18.8474030
Chateau Gbeľany

Chateau Gbeľany
Hlavná 140
013 02 Gbeľany

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz