Chotkovo sedátko v Lochotínském parku v Plzni

Chotkovo sedátko v Lochotínském parku v Plzni

(11. 9. 2012) (ČTK) - Jedna z původních dominant, dřevěný altánek nazývaný Chotkovo sedátko, se v neděli 9.9.2012 oficiálně vrátil do jednoho z nejstarších parků v Plzni - Lochotínského parku u zoologické zahrady. Zasloužila se o to neformální skupina mladých lidí Maják Plzně, kteří se zajímají o historii města a chtějí pomoci vrátit slávu místu, které založil v první polovině 19. století významný plzeňský purkmistr Martin Kopecký. Náklady na instalaci altánku a laviček byly kolem 400.000 korun, polovinou přispělo město, polovinu získali lidé z Majáku od velkých firem, řekl dnes ČTK Pavel Motejzík ze sdružení.
Studio Hysek v roce 2007 zvítězilo s projektem na revitalizaci Lochotínského parku. Je i autorem podoby altánku Chotkovo sedátko (doplněno Stavbaweb). .

 
 
 
 

Chotkovo sedátko v Lochotínském parku v Plzni

(ČTK) - Jedna z původních dominant, dřevěný altánek nazývaný Chotkovo sedátko, se v neděli 9.9.2012 oficiálně vrátil do jednoho z nejstarších parků v Plzni - Lochotínského parku u zoologické zahrady. Zasloužila se o to neformální skupina mladých lidí Maják Plzně, kteří se zajímají o historii města a chtějí pomoci vrátit slávu místu, které založil v první polovině 19. století významný plzeňský purkmistr Martin Kopecký. Náklady na instalaci altánku a laviček byly kolem 400.000 korun, polovinou přispělo město, polovinu získali lidé z Majáku od velkých firem, řekl dnes ČTK Pavel Motejzík ze sdružení.
Studio Hysek v roce 2007 zvítězilo s projektem na revitalizaci Lochotínského parku. Je i autorem podoby altánku Chotkovo sedátko (doplněno Stavbaweb). .

Chotkovo sedatko. Vizualizace  - Studio Hysek

"Sbíráme i staré pohlednice Plzně a na nich nás nejvíc zaujal Lochotínský park, který byl skutečně před sto lety velmi malebný, útulný a byl údajně nejkrásnějším parkem celé Plzně,"
uvedl. Dnes už je ale park spíš jen průchozím bodem mezi zastávkou tramvaje a zoo. Ze staveb původně lázeňského areálu už nezbylo nic. "Usmysleli jsme si, že než podepisovat nějaké petice a odevzdávat je městu, zkusíme se sami aktivně pomoci a sehnat nějaké peníze na obnovu parku," řekl Motejzík.

Kromě shánění peněz sedm mladých lidí odpracovalo zdarma asi 150 hodin. Práce obnášely nejen postavení altánku, ale také jeho ukotvení do jeskyně a očištění stěny poustevny. Plány mají lidé z Majáku další. "Chtěli bychom pomoci obnovit i další stavbičky v Lochotínském parku," uvedl Motejzík.

Lochotínský park existuje téměř 180 let. Jeho vznik ve 30. letech 19. století souvisel s plánem vybudovat v Plzni lázně s velkým parkem. Měly využívat pramen údajně léčivé vody. Park se jako součást lázní začal budovat za purkmistra Kopeckého. Byly postaveny lázeňské domy, upraveno koryto potoka, postaveny můstky a vznikla poustevna vytesaná do skály. O něco později byl nad poustevnou vystavěn dřevěný altán. Nad pramenem léčivé vody v dnešním areálu nemocnice Privamed vyrostla kolonáda.

Lázně zahájily provoz v roce 1834. Úspěšné nebyly, ale okolní park se rozšiřoval z původních pěti hektarů se do roku 1945 rozrostl na více než 70 hektarů. Pak přišla doba úpadku, v 60. letech 20. století zasáhla jeho střed stavba amfiteátru a později Karlovarské třídy. Kvůli ní byly odstraněny lázeňské budovy, restaurace i skleník.

Doplněno Stavbaweb:

Další vizualizace altánku naleznete
zde. 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz