Christian de Portzamparc je architektem nového vinařství v Saint-Emilion ve Francii.
Architekt: Christian de Portzamparc
Foto: Gerard Uferas a Erick Saillet
Upostřed vinic uvidíte vinařství, které zprvu vypadá jako ostroh, který prodlužuje zámek; nadzvedává se ze země, jako by se plachty betonu nadouvaly ke světlu a k nebi. Z určitého pohledu dokonce vypadá, jako by se vznášelo ve vzduchu, nad pruhy vinic a historickou krajinou.
Je to kopec, nebo visutá zahrada nad vinicemi? To, co stavbě dodává půvab, je diskrétní působení konzoly připomínající kyvadlo, geometrie zakřivených ploch a živá podstata bělavého plasticky tvarovaného betonu; jedinečnou atmosféru vyvolává přirozené světlo sestupující dolů do tankového prostoru se zrajícím vínem, mezi obrysy velkých betonových kádí. Tato rezignace na uzavřený prostor, i když inherentní materiálu, je pozoruhodnou inovací: "vinařství pod kopcem" je místem koncentrace, téměř až meditace, a přece je otevřené tomu, co ho obklopuje, je prostupné zrovna tak pro světlo z vinic jako pro přicházející a odcházející dělníky a návštěvníky. Vinařství je místem trasnmutace mezi vnějškem a vnitřkem a místem lidské interakce. Jak je tu všude vidět, jeho půvab pochází také z touhy po dokonalé harmonii mezi místem a jeho účelem. Odtud asi pochází jeho elegance: jsme v místě, kde se vyrábí výjimečné víno, mezi sublimačními nástroji pro vysoce náročný úkol, které potřebují souměřitelné dovednosti.
Není tu ani jedna nadbytečná linie: všechno přispívá k dokonalosti procesů, které tu probíhají, a je to vidět. Technologie je na tom podobně: jen nezbytná zařízení, žádné okázalé objekty. Je tu 52 betonových kádí. Stěny jsou z mřížoví jako mašrabíja, což usnadňuje přirozenou ventilaci. Osvětlení je střízlivé, protože nemá za cíl něco ukazovat nebo dekorovat. Všechno vlastně bylo navrženo tak, aby byl energeticky náročný systém nahrazen hospodárným řešením. Výsledkem je, že toto vinařství je jednou z mála staveb ve vinařském podnikání, která splňuje stupeň certifikace High Environmental Quality (HQE), přičemž mu vyhovuje nejen v environmentálních kritériích, ale také užitými materiály, řízením spotřeby vody, energií, nakládání s odpadky, řízením vlhosti vzduchu, v pohodě akustické, vizuální a čichové a ohledem na pohodu lidí, kteří tu pracují.
Petr Tak to záleží na samotném prodejci a výrobci oken, jaké bude mít stanovené dodací lhůty. Protože jemu dodá skla…
Tu technickou pomoc při zakládání první řady je fakt skvělá možnost využít. Ono to zase nestojí nijak moc a není…
Heluz je v podstatě dost populární značka výrobce stavebního materiálu v Česku, hlavně jsou známí svými dobrými izolačními vlastnostmi. Úplně…
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…