Cihly HELUZ zvyšují akustický komfort v bytech i kancelářích

Cihly HELUZ zvyšují akustický komfort v bytech i kancelářích

(31. 3. 2020) HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušená, HELUZ AKU Z 17,5 

   
 
 
 
 

Cihly HELUZ zvyšují akustický komfort v bytech i kancelářích

Společnost HELUZ se v posledních letech zaměřuje na zvýšení komfortu bydlení nejen z hlediska tepelněizolačních vlastností, ale i v oblasti akustiky. Na trh uvedla hned dva cihlové bloky - kompozitní cihlu HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušená a nosné akustické cihly s jedinečným zámkem ve tvaru „Z“ HELUZ AKU Z 17,5 broušená.

Cihla HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušená zvukově izoluje a redukuje přenos konstrukčního hluku

HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušená pro vyzdívky nenosných stěn je složena ze dvou cihelných tvarovek spojených přes minerální vlnu, která má vynikající akustické vlastnosti. Oproti klasickým cihelným materiálům má HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušená řadu technických zdokonalení, nejen že akusticky izoluje (vzduchová neprůzvučnost Rw=57 dB), ale má lepší i tepelněizolační vlastnosti. Svojí štíhlejší konstrukcí vytvoří HELUZ AKU KOMPAKT 21 větší užitný prostor a tím umožní dosáhnout vyšší užitné plochy v rámci bytu.

Díky unikátní konstrukci cihelného bloku pro vnitřní zdivo – dvě tvarovky spojené minerální vlnou – je u cihly HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušená dosaženo ekvivalentu chování dvojité konstrukce. Dochází tedy kromě výborné zvukové izolace zároveň k významné redukci přenosu konstrukčního hluku (např. eliminace zabouchnutí dvířek zavěšené skříňky na zdivu). Dělicí stěny mezi dvěma byty lze zhotovit suchou technologií pomocí tenkovrstvého PU lepidla (HELUZ pěny) a přitom dosáhnout lepšího výkonu zvukové izolace oproti současně nabízeným AKU blokům, a to při úsporné šířce pouhých 21 cm. Menší tloušťka stěny o 4 cm oproti tradičnímu řešení šetří zastavěnou plochu a tím umožní dosáhnout vyšší užitné plochy v rámci bytu. Jak už bylo řečeno, toto „zeštíhlení cihly“ ocení zejména investoři bytových domů. S cihlou HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušená získají na stejné půdorysné ploše více metrů užitné plochy.

Výrazně lepší jsou i tepelněizolační vlastnosti stěny z cihel HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušená, než má tradiční řešení z AKU cihel. O 45 % lepší součinitel tepelné vodivosti a součinitel prostupu tepla podstatně omezí unikání tepla z vytápěného bytu k „šetřícímu sousedovi“ a do chladnějších prostor (chodby a schodiště) a přispívá k úsporám energie uživatelů vytápěných bytů.

Nosný cihelný blok HELUZ AKU Z 17,5 broušená se uplatní jako nosné akusticky dělicí stěny řadových domů

Cihelný broušený akustický blok HELUZ AKU Z 17,5 je určený pro nosné i nenosné zdivo s požadavkem na větší zvukovou izolaci. Zdicí blok na první pohled zaujme specifickým tvarem, připomínajícím písmeno „Z“, které tak nemohlo chybět v názvu výrobku. HELUZ AKU Z 17,5 broušená (375x175x249 mm) má díky své robustnosti a unikátní geometrii pevnost v tlaku 20 MPa a při vyzdění na celoplošnou tenkovrstvou maltu HELUZ SB C dosahuje zdivo charakteristické pevnosti v tlaku fk = 6,8 MPa (při použití PU pěny je fk = 2,5 MPa). Dobrá pevnost zdiva umožňuje navrhovat bez problémů zejména vnitřní nosné stěny. Zdivo vyniká také velmi dobrou tepelnou akumulací, která má příznivý vliv na vnitřní teplotní stabilitu, což oceníme především v pasivních a nízkoenergetických stavbách.

Zdivo oboustranně omítnuté vápenocementovou omítkou tloušťky 15 mm má laboratorní vzduchovou neprůzvučnost Rw = 51 dB, což je nadstandardní hodnota vzhledem k malé tloušťce zdiva vyzděného na maltu pro tenké spáry. Stěna splňuje požární odolnost REI 120 DP1. Tyto vlastnosti dovolují široké využití v praxi, např. pro zdivo v administrativních budovách mezi kancelářemi nebo v bytových domech pro obezdívání instalačních a výtahových šachet, pro příčky v bungalovech a pro jiné konstrukce vyžadující zvýšený požadavek na zvukovou izolaci. Dále můžeme zdivo využít jako dvouvrstvou konstrukci v nosných akusticky dělicích stěnách řadových rodinných domů a rodinných dvojdomů. Podle normy ČSN 73 0532 pro dělicí stěny řadových domů je nutné splnit hodnotu vážené stavební vzduchové neprůzvučnosti Rw = 57 dB. Tyto hodnoty snadno dosáhneme právě zdvojením konstrukce z cihel HELUZ AKU Z 17,5 broušená se separační vložkou z minerální vlny s OH ≥ 100 kg/m³ a celkové tloušťky 20 až 100 mm. Hodnoty zvukové izolace z dvojitých stěn z cihelných bloků HELUZ AKU Z 17,5 broušená zjištěné na základě měření ve zkušebně TZÚS, s. p., nalezneme v tabulce. Měřením bylo potvrzeno, že dvojitá konstrukce z těchto cihel při použití vložky z minerální vlny min. tloušťky 20 mm pro splnění požadavku dělicí stěny řadových domů Rw = 57 dB dosahuje rezervy větší než 10 dB.

www.heluz.cz

Podle podkladů společnosti HELUZ cihlářský průmysl


Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz