Církev bratrská otevřela v Litomyšli nový moderní kostel

Církev bratrská otevřela v Litomyšli nový moderní kostel

(6. 12. 2010) Stavbu navrhl architekt Zdeněk Fránek v duchu funkcionalismu.
Skleněný kříž na průčelí objektu vytvořil sklářský výtvarník Jan Frydrych podle návrhu Václava Cíglera.

 
 
 
 

Církev bratrská otevřela v Litomyšli nový moderní kostel

Stavbu navrhl architekt Zdeněk Fránek v duchu funkcionalismu.
Skleněný kříž na průčelí objektu vytvořil sklářský výtvarník Jan Frydrych podle návrhu Václava Cíglera.

Litomyšl (Svitavsko) 4. prosince (ČTK) - V Litomyšli na Svitavsku dnes Církev bratrská slavnostní bohoslužbou otevřela nový moderní kostel. Jeho výstavba trvala dva roky. Pro veřejnost se kostel, který stojí vedle průtahu městem směrem na Svitavy, otevře v neděli. Dosud se věřící scházeli v nenápadné modlitebně u vlakového nádraží.


Stavbu navrhl architekt Zdeněk Fránek v duchu funkcionalismu. Neobvyklý vzhled kostelu dávají hlavně střídavě skloněné pultové střechy, které působí jako nájezdová rampa. Železobetonová dvouúrovňová konstrukce je zahloubena do svažitého terénu. Na průčelí kostela je unikátní skleněný kříž z dílny Václava Cíglera. Podle návrhu Václava Ciglera jej vytvořil sklářský výtvarník Jan Frydrych ve svém ateliéru ve Šluknově. Je dva metry vysoký a a váží 200 kilogramů.

V kostele je sál pro zhruba 150 lidí, dvě víceúčelové klubovny a společenský vestibul se zázemím, řekl ČTK kazatel Daniel Smetana. Ve druhém nadzemním podlaží je byt duchovního a jeho rodiny.

Náklady stavby dosáhly asi 20 milionů korun. Pokryly je vlastní zdroje církve a jejích sbírek, peníze od nadací a z nadačních fondů, sedm milionů si církev půjčila, zbývající peníze poskytla Evropská unie a výnos veřejné sbírky. Pozemek poskytla litomyšlská radnice.

Kostel by měl být také využíván pro přednášky, výstavy, vzdělávací akce či divadla. Radnice se také s církví dohodla, že kostel bude sloužit i jako smuteční obřadní síň při pohřbech.Související články:

www.novykostel.cz

Videoreportáž z instalace kříže (a současně rozhovor s autorem Václavem Cíglerem) najdete na stránkách na stránkách You Tube zde.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz