5 tipů pro život

Je skoro až překvapující, jak velký vliv má správný výběr postele na zdraví, náladu a celkový tělesný komfort člověka. Proto je lepší vsadit na kvalitu a raději si za ni připlatit než volit lacinější variantu, která spánku ani zdraví příliš neprospívá. Ať tak, či onak, důležitá je také péče, a to nejen o matraci. Přinášíme 5 tipů, s nimiž prodloužíte životnost postele i o několik let.

1.      Důkladně to zvažte. Doslova. 
Už při nákupu je potřeba uvažovat, kolik toho rošty unesou. Podívejte se na instrukce a spočítejte si, kolik váží matrace a kolik vy, případně ten, kdo na ní bude spát. Postel by totiž mohla začít nepříjemně vrzat nebo by mohlo dojít k jinému, vážnějšímu poškození konstrukce. Při sestavování a vybalování matrace pak postupujte podle návodu výrobce – pokud se píše, že máte matraci nechat 3 dny větrat a nelehat na ni, poslechněte. I taková zdánlivá maličkost pomůže.

2.      Čistá matrace, čistá mysl. Nejdůležitější částí postele je samozřejmě matrace, které by se měla věnovat největší péče. Obyčejným vysavačem se zbavíte drobečků a prachových částeček, pro důkladné čištění lze použít například tepovač. Skvrny eliminujete pomocí speciálních přípravků nebo v domácnosti běžně dostupných ingrediencí – skvrnu stačí postříkat octem a nasypat na ni špetku jedlé sody. Chvíli necháte působit a poté setřete vlhkým hadříkem. Po uschnutí matrace můžete znovu natáhnout prostěradlo.
 
3.      Na roštu pravidelně obracejte. Teď nemluvíme o grilu. Aby matrace zůstala déle „čerstvá“, je potřeba ji pravidelně větrat a obracet, z toho důvodu je lepší kupovat ji oddělenou od zbytku postele. Větráním se zabraňuje vzniku plísní a výskytu roztočů, otáčení zase napomáhá udržet matraci rovnoměrně zatíženou. Kdybyste leželi jen na jedné straně, proležela by se velice rychle. Podle hmotnosti se doporučuje tento proces opakovat dvakrát až třikrát do měsíce.

4.      Používat ochranu se vyplatí. Dalším prvkem, který pomůže prodloužit životnost vaší postele, je chránič na matrace. Většinou bývá součástí balení, je však možné ho dokoupit. Zabraňuje skvrnám a dalším nečistotám dostat se na povrch a do vláken matrace, takže ji zanechává jako novou. A jak se takový chránič čistí? Stačí ho jednoduše vyprat.
 
5.      I tělo je třeba omývat. Matrace sice hraje prim, pečovat by se ovšem mělo i o zbylé části postele. Pakliže máte tradiční dřevěné tělo postele, postačí vám vodou vlhčený hadřík, případně je dobré dřevo občas nalakovat. Čalouněné pelesti přejedete vysavačem, skvrny pak odstraníte stejným způsobem jako u matrace. No a pokud máte postel s koženými prvky, ty je potřeba omývat destilovanou vodou, eventuálně použít speciální přípravky. Pro jejich delší životnost zvažte také impregnaci.

Tisková zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*