Jedná se o projekt restaurování stavby vmáčknuté mezi dvěma bočními zdmi; lokace vznikla dělením parcel starého města ve středověku.
Architekt: Alfonso Alzugaray
Místo: Pamplona, Navarra, Španělsko
Architekti projektu: Alfonso Alzugaray, Carlos Urzainqui
Spolupráce: Leire Leoz
Konstrukce: FS estructuras
Dodavatel: Construcciones COMAL
Plocha: 188 m2
Realizace: 2012
Foto: Luis Prieto
Pozemek je protáhlý a je osvětlován ze dvou paralelních ulic přibližně 19 metrů od sebe. Minimální šířka 2,20 m jej kvalifikuje jako „unagi no nedoko“ („úhoří postele“), což jsou úzké zbytkové pozemky v japonských městech.
Je skutečně obtížné sladit tyto rozměry s přísnými pravidly obyvatelnosti a řešení tohoto problému se stalo prvním úkolem návrhu. Běžně se v takových případech pozemky obvykle seskupují, aby se získaly pohodlně obyvatelné rozměry, tady však museli majitelé kvůli řadě administrativních komplikací zkoumat možnosti jak projekt uskutečnit, aniž by mohli jakkoliv počítat se sousedními budovami.
Na počátku jsme získali stavební povolení s projektem, který rozděloval prostor mezi dva byty díky střídavým ramenům schodišť. Ale v průběhu výstavby se ukázaly sugestivní příčné pohledy a transparentní průhledy, což architekty i majitele přivedlo k ideji pracovat na jediném bloku v pěti úrovních. Je snadné pochopit, že jediná možná dispozice byla umístit schodiště do střední polohy, což umožnilo mít na každá straně dobře osvětlené a větrané místnosti.
Srdcem budovy je schodiště a malý domácí výtah a skleněná chodba, díky níž je celá střední část dobře osvětlená. Tyto tři prvky vyřešily program a díky mobilnímu nábytku jsou i možnosti využití centra domu atraktivní.
Projekt staví svůj image na stavebních prvcích, které stavbu definují: hrázděné dřevěné konstrukce a cihly postranních zdí. Tyto stěny byly skryté za tlustými vrstvami omítek, nyní byly znovu odhaleny, vyčištěny a vyspárovány vápennou maltou. Projekt je budován na výrazové síle tohoto drsného a nerovného povrchu a na lehkosti s hladkosti nových intervencí, které jsou většinou z kovu a skla a mají hladké bílé povrchy.
Osvětlení také podporuje tyto účinky: postupně pronikající a měnící se světlo zvyšuje výraznost cihel, zatímco prosvětlovacími body v konstrukci proniká světlo na bílé plochy, na něž se mohou zavěsit jakákoliv svítidla.
Elegance prostor byla získána přidáním hodnoty na již existující kompozici. Celý objem, definovaný mocnými postranními zdmi, může být smysluplně využíván.
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,